Strona główna zdrowie Jestem wegetarianką, nie jem przetworzonej żywności i regularnie ćwiczę. DLACZEGO więc u...

Jestem wegetarianką, nie jem przetworzonej żywności i regularnie ćwiczę. DLACZEGO więc u mnie i u wielu innych osób zdiagnozowano raka jelita grubego w młodym wieku?

32
0


Jako wegetarianka, która codziennie biegała i nigdy nie wzywała do pracy choroby, Laurie Koshers nie spełnia oczekiwań osoby chorej na raka.

Jednak w 2018 roku lekarze powiedzieli mieszkance Karoliny Północnej, że w jej jelitach są „guzy” i zdiagnozowano u niej nieuleczalnego raka okrężnicy.

Matka trójki dzieci miała wówczas 44 lata – znacznie mniej niż średni wiek, w którym diagnozuje się ten typ nowotworu, który wynosi 66 lat – i nie występowała u niej w rodzinie żadna choroba.

Należy jednak do rosnącej liczby osób, u których zdiagnozowano raka okrężnicy o wczesnym początku – przypadki występujące u osób poniżej 50. roku życia – a lekarze twierdzą, że liczba rozpoznań w tajemniczy sposób rośnie w zastraszającym tempie.

Choć nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi, eksperci coraz częściej obwiniają ultraprzetworzoną żywność i czerwone mięso, a także otyłość i dietę ubogą w błonnik.

Lekarze twierdzą jednak, że pacjenci tacy jak pani Koshers podkreślają, że za tym wzrostem mogą leżeć inne czynniki.

Laurie Koshers, na zdjęciu powyżej z dwójką swoich dzieci, ujawniła swoją historię w ramach serii Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Jelita grubego, mającej na celu podniesienie świadomości na temat tej choroby

Laurie Koshers, na zdjęciu powyżej z dwójką swoich dzieci, ujawniła swoją historię w ramach serii Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Jelita grubego, mającej na celu podniesienie świadomości na temat tej choroby

Pani Koshers była aktywna i codziennie biegała. Odżywiała się też zdrowo i unikała mięsa

Pani Koshers była aktywna i codziennie biegała. Odżywiała się też zdrowo i unikała mięsa

W wywiadzie dla organizacji charytatywnej Laurie powiedziała, że ​​prawie nigdy nie dotykała czerwonego lub przetworzonego mięsa Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Okrężnicy.

Powiedziała też, że nigdy nie zgłaszała się do pracy z powodu choroby, chyba że któreś z jej dzieci zachorowało.

Doktor Cedrek McFadden, onkolog z Karoliny Południowej, który pracuje z pacjentami z rakiem jelita grubego o wczesnym początku, należy do lekarzy, którzy nie wierzą już, że otyłość i czerwone mięso wyjaśniają, dlaczego u tak wielu zdrowych młodych dorosłych rozwija się rak jelita grubego.

Powiedział DailyMail.com: „Podejrzewam, że będzie to czynnik środowiskowy. Być może jest coś w narażeniu środowiskowym – czyli przed 30. i 40. rokiem życia – co sprawia, że ​​organizm jest do tego predysponowany”.

Powiedział, że środkiem tym może być pestycyd lub dodatek do żywności, zanieczyszczenie powietrza, a nawet mikroplastiki z pojemników na żywność.

Dodał: „To, co mnie zdumiewa i jest dla nich równie frustrujące, to fakt, że kiedy mówimy o czynnikach ryzyka raka okrężnicy, mamy na myśli otyłość, palenie tytoniu oraz dietę bogatą w czerwone i przetworzone mięso.

„Ale są to pacjenci, którzy uczestniczą w klubach biegowych, stosują dietę całkowicie organiczną, być może nawet wegańską i spożywają bardzo mało produktów mięsnych.

„Istnieje pewien rodzaj narażenia populacji – od lat 80. do początku XXI wieku – który powoduje ten wzrost.

„Myślę, że będzie to zależeć od tego, co jemy lub pijemy i jak wpływa to na nasz mikrobiom jelitowy – chociaż nie wyjaśniliśmy tego jeszcze do końca.

„Mogą to być dodatki do żywności lub pestycydy. Zdecydowanie jednak sądzę, że nie będzie jednego winowajcy, będzie to raczej efekt skumulowany.

„Zatem obecność zbyt wielu części pestycydu na milion lub miliard, a następnie tego innego dodatku i na koniec razem wziętych, może prowadzić do nadmiernych mutacji w komórkach powodujących raka”.

Doktor Suneel Kamath, onkolog z Cleveland Clinic w Ohio, powiedział, że za wieloma przypadkami prawdopodobnie odpowiedzialne jest czerwone mięso i przetworzona żywność, choć jego zdaniem przyczyną choroby są również inne czynniki.

W 2018 roku Laurie zaczęła doświadczać wzdęć i nieregularnych wypróżnień, ale obwiniała to nadwrażliwość na gluten i starzenie się.

Po silnych bólach brzucha odwiedziła lekarzy, którzy zdiagnozowali u niej zespół jelita drażliwego (IBS) i pęknięty ropień.

Dopiero gdy upadła w łazience i została przewieziona do szpitala, wykryto u niej duży guz w okrężnicy.

Lekarze podczas operacji usunęli jej 12 cali okrężnicy i guz, twierdząc, że ma raka w trzecim stadium i zalecili trzymiesięczną chemioterapię.

Jednak podczas następnej wizyty kontrolnej powiedziano jej, że rak osiągnął czwarte stadium, kiedy rozprzestrzenił się z jelita grubego do licznych obszarów jamy brzusznej.

Lekarze powiedzieli, że na skanie jej brzucha zauważyli tak wiele narośli, że wyglądało to tak, jakby ktoś „wziął solniczkę i posypał jej ciało rakiem”.

Teraz bierze udział w badaniu klinicznym na Uniwersytecie Duke. Chociaż nie oczekuje się, że leki te wyeliminują raka, oczekuje się, że go spowolnią, dając jej więcej czasu dla rodziny.

W podobnej sytuacji u 72-letniej Ireny Aistrop z Florydy, również przez całe życie wegetarianki, w lipcu zdiagnozowano raka jelita grubego.

Swoją diagnozę ujawniła w poście na Facebooku, pisząc: „Nadal trudno mi uwierzyć, że jako wegetarianka, a czasami weganka, mogę zachorować na raka jelita grubego. To jest powód, dla którego zawsze unikałam kolonoskopii.

'[But now] Karcę się za swoją głupotę i… Proszę was wszystkich, abyście bez wahania zaplanowali kolonoskopię, jeśli macie ponad 45 lat lub jeszcze jej nie mieliście.

U pani Aistrop diagnozę postawiono na początku lipca, a w sierpniu wysłano ją na operację usunięcia guza wykrytego w okrężnicy, który nie rozprzestrzenił się.

Pani Aistrop, widoczna na zdjęciu powyżej, stwierdziła, że ​​nie sądzi, że może zachorować na raka z powodu wyborów żywieniowych

Pani Aistrop, widoczna na zdjęciu powyżej, stwierdziła, że ​​nie sądzi, że może zachorować na raka z powodu wyborów żywieniowych

Przeprowadzono wiele badań nad przyczynami epidemii raka okrężnicy u młodych dorosłych.

Szereg badań sugeruje, że może istnieć związek ze spożywaniem „zbyt dużej ilości cukru” i zbyt małej ilości błonnika, a naukowcy sugerują, że może to przyspieszyć starzenie się komórek jelitowych i zwiększyć ich podatność na raka.

Inni sugerowali nawet, że posiadanie starszego rodzeństwa może narazić kogoś na większe ryzyko, ponieważ może narazić dzieci na wcześniejsze choroby i wywołać stan zapalny jelit, co naraża je na raka w późniejszym życiu.

Wcześniej lekarze sugerowali, że przyczyną wzrostu jest czerwone mięso i dieta bogata w przetworzoną żywność – w artykule z Harvardu z 2015 r. stwierdzono, że u wegetarian ryzyko raka okrężnicy jest o 22% niższe w porównaniu do osób jedzących mięso, natomiast metaanaliza ośmiu badań z 2023 r. stwierdziło, że ryzyko jest mniejsze o 23%.

Inne badania również dotyczyły czerwonego mięsa, a jedno sugeruje, że jedzenie połowy steku codziennie przez sześć lat może zwiększyć ryzyko raka okrężnicy o jedną piątą.

Jednak eksperci szybko wyrazili sceptycyzm w stosunku do badań.

Wiele badań dotyczących czerwonego mięsa nie wyjaśnia, że ​​osoby jedzące dużo czerwonego mięsa zwykle nie spożywają wystarczającej ilości niezbędnych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, co może narazić ich na dalsze ryzyko niekorzystnych problemów zdrowotnych. Warzywa są bogate w błonnik, który jest kluczem do promowania zdrowego trawienia.

Badanie z 2020 roku opublikowane w Cambridge University Press wykazało, że osoby jedzące mięso częściej niż wegetarianie mają nadwagę lub otyłość.

Irena Aistrop z Florydy przez całe życie była wegetarianką, a czasami weganką, więc była zszokowana, gdy zdiagnozowano u niej raka jelita grubego

Irena Aistrop z Florydy przez całe życie była wegetarianką, a czasami weganką, więc była zszokowana, gdy zdiagnozowano u niej raka jelita grubego

Niezliczone badania wysokiej jakości wykazały, że niezależnie od diety, noszenie nadwagi – zwłaszcza środkowej – może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu nowotworów, w tym raka jelita grubego i żołądka, przez co trudno jest naprawdę stwierdzić, czy przyczyną jest mięso, czy inny składnik stylu życia. rak.

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri-Kansas City odkryli, że częstość występowania raka jelita grubego wzrosła o 500 procent wśród dzieci w wieku od 10 do 14 lat i o 333 procent wśród nastolatków w wieku od 15 do 19 lat.

Naukowcy przyjrzeli się częstości występowania raka jelita grubego u dzieci i dorosłych w wieku od 10 do 44 lat i odkryli, że liczba przypadków wzrosła we wszystkich grupach wiekowych.

Badanie wykazało również, że w ciągu dwudziestu lat wskaźnik zachorowań na raka okrężnicy wzrósł o 71 procent, do 6,5 na 100 000 osób w wieku od 30 do 34 lat, oraz o 58 procent, do 11,7 na 100 000 osób w wieku od 35 do 39 lat w 2020 roku.

Urzędnicy zaczynają teraz zlecać nowe badania w celu sprawdzenia, co kryje się za rosnącą tendencją.



Link źródłowy