Strona główna nauka/tech Wideo: Próby łazika marsjańskiego

Wideo: Próby łazika marsjańskiego

56
0


Wideo: Próby łazika marsjańskiego

Codi pokonuje zbocze w skalistym terenie. Źródło: Airbus

Próby łazika w kamieniołomie w Wielkiej Brytanii pokazujące czterokołowy łazik, znany jako Codi, wykorzystujący swoje ramię robota i potężny komputerowy system wizyjny do podnoszenia probówek.

Łazik podjeżdża do próbek z dokładnością do 10 cm, na bieżąco odwzorowując teren. Codi wykorzystuje swoje ramię i cztery kamery do zlokalizowania probówki, odzyskania jej i bezpiecznego przechowywania na łaziku – a wszystko to bez interwencji człowieka.

Na każdym przystanku łazik korzysta z kamer stereoskopowych, aby stworzyć 180-stopniową mapę otoczenia i zaplanować kolejne manewry. Po zaparkowaniu kamera na szczycie masztu wykrywa rurę i szacuje jej położenie względem łazika. Ramię robota inicjuje złożoną choreografię, aby zbliżyć się do próbki, pobrać ją i przechowywać.

Probówki są repliką hermetycznie zamkniętych próbek, wewnątrz których łazik NASA Perseverance zbiera cenną marsjańską glebę. Dla większości ludzi na Ziemi przypominają miecze świetlne.

Czerwonawy teren, choć nie w pełni reprezentatywny dla Marsa pod względem składu gleby, ma wiele zboczy i skał o różnej wielkości, podobnych do tych, które łazik może napotkać na powierzchni Marsa. Testy w kamieniołomach to istotny kolejny krok w procesie rozwoju, zapewniający unikalny i dynamiczny krajobraz, którego nie można odtworzyć w pomieszczeniach zamkniętych.






Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

ESA kontynuuje dalsze badania z wykorzystaniem łazika do utrzymywania i rozwijania jego możliwości w Europie.

Dostarczone przez Europejską Agencję Kosmiczną


Cytat: Wideo: Próby łazika marsjańskiego (2024, 6 września) pobrane 7 września 2024 z https://phys.org/news/2024-09-video-mars-rover-trials.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy