Strona główna zdrowie Wyniki nowych badań pokazują, że jest to mało prawdopodobny czynnik, który może...

Wyniki nowych badań pokazują, że jest to mało prawdopodobny czynnik, który może zwiększyć ryzyko wczesnego raka okrężnicy

39
0


Pierwsza tego rodzaju analiza wykazała, że ​​posiadanie starszego rodzeństwa wiąże się z większym ryzykiem wczesnego wystąpienia raka okrężnicy.

Naukowcy z Nowego Jorku odkryli, że osoby mające więcej starszych braci i sióstr również były bardziej narażone na rozwój choroby przed 50. rokiem życia – niezależnie od innych czynników ryzyka.

Analiza danych dotyczących 500 000 dorosłych wykluczyła inne zmienne, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, takie jak występowanie chorób w rodzinie, masa ciała i palenie tytoniu.

Badanie po prostu wykazuje związek i nie można z całą pewnością stwierdzić, że te dwa czynniki są ze sobą powiązane, ale naukowcy twierdzą, że „zaskakujące” powiązanie jest co najmniej prawdopodobne.

Naukowcy z Nowego Jorku odkryli, że osoby posiadające dwójkę lub więcej starszego rodzeństwa były 1,5 razy bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o wczesnym początku niż osoby, które nie miały starszego rodzeństwa.

Naukowcy z Nowego Jorku odkryli, że osoby posiadające dwójkę lub więcej starszego rodzeństwa były 1,5 razy bardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o wczesnym początku niż osoby, które nie miały starszego rodzeństwa.

Powyższy wykres pokazuje, że liczba przypadków raka okrężnicy wśród osób poniżej 50. roku życia wzrosła o ponad 5500 w ciągu 20 lat. W 2020 r. nastąpił spadek, ponieważ pandemia Covida spowodowała, że ​​mniej osób zgłaszało się na badania przesiewowe

Powyższy wykres pokazuje, że liczba przypadków raka okrężnicy wśród osób poniżej 50. roku życia wzrosła o ponad 5500 w ciągu 20 lat. W 2020 r. nastąpił spadek, ponieważ pandemia Covida spowodowała, że ​​mniej osób zgłaszało się na badania przesiewowe

Jedna z teorii głosi, że młodsze rodzeństwo jest narażone na więcej chorób wieku dziecięcego, gdy w pobliżu jest wielu braci i sióstr, takich jak choroby żołądkowe, które mogą powodować stany zapalne i uszkodzenia jelit od najmłodszych lat lub w jakiś sposób je zmieniać.

Zwiększa także prawdopodobieństwo przepisania antybiotyków, które podejrzewa się, że odgrywają pewną rolę w powstawaniu nowotworów jelit – twierdzą naukowcy.

Inna hipoteza głosi, że rodzice posiadający kilkoro dzieci zwiększają ryzyko przekazania mutacji genetycznych zwiększających ryzyko raka.

Analiza została opublikowana w czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology w formie listu badawczego, co oznacza, że ​​nie jest to pełne badanie.

W związku z tym nie uwzględniono innych czynników ryzyka, które mogą powodować raka okrężnicy, w tym diety i spożycia alkoholu.

Naukowcy z trzech instytucji w Nowym Jorku – w tym Memorial Sloan Kettering i Columbia University – zebrali dane od 500 000 mieszkańców Wielkiej Brytanii wymienionych w bazie danych UK Biobank.

W tej grupie było mniej niż 200 przypadków raka okrężnicy, co również mogło mieć wpływ na wyniki.

Zespół odkrył jednak, że u osób posiadających dwójkę lub więcej starszego rodzeństwa ryzyko wystąpienia wczesnego raka jelita grubego było o 50 procent większe w porównaniu z osobami, które nie miały żadnego rodzeństwa.

Co więcej, tuż za nimi podążały osoby posiadające jedno starsze rodzeństwo, z prawdopodobieństwem większym o 40%.

Nie stwierdzono związku pomiędzy występowaniem raka okrężnicy u osób po 50. roku życia a liczbą rodzeństwa.

Zespół stwierdził, że „czynniki obserwowanego związku są nieznane”, choć przedstawił kilka teorii.

Uważają głównie, że posiadanie kilkorga starszego rodzeństwa zwiększa narażenie na różne choroby wieku dziecięcego, takie jak grypa, ospa wietrzna i angina.

Zespół napisał: „CRC [colorectal cancer] rozwój może zająć dziesięciolecia.

„Dlatego ważne jest zrozumienie roli czynników wczesnych lat życia, takich jak status społeczno-ekonomiczny (SES), wiek ojca, genetyka i skład mikrobiomu.

„Starsze rodzeństwo może być bezpośrednim źródłem mikroflory [bacteria]a najnowsze dane wskazują na pozytywny związek między liczbą starszego rodzeństwa a zwiększoną różnorodnością mikrobiomu jelitowego”.

Zespół kontynuował, że jeśli ich teoria jest prawdziwa, zwiększyłoby to narażenie na antybiotyki stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych.

Ostatnie badania sugerują, że te leki mogą częściowo odpowiadać za gwałtowny wzrost zachorowań na raka jelita grubego.

Doktor Suneel Kamath, onkolog specjalizujący się w nowotworach jelita grubego w Cleveland Clinic, powiedział wcześniej DailyMail.com, że nadużywanie tych leków może zmienić mikrobiom jelitowy – sieć zdrowych bakterii, które pomagają między innymi regulować zdrowie jelit i układu odpornościowego.

„Podejrzewamy, że dzieje się tak, że w przypadku nadmiernego stosowania antybiotyków następuje zmiana w normalnym, zdrowym mikrobiomie, w wyniku czego, jeśli tak wolisz, wprowadzane są do niego złe patogeny” – powiedział.

„Mogą one wywoływać stany zapalne lub inne czynniki wywołujące mutacje w komórkach.

'[These] może prowadzić do nadmiernego podziału i zastępowania komórek, a jeśli zrobisz to szybciej niż powinieneś, może to doprowadzić do wystąpienia mutacji, a w rezultacie do powstania nowotworów.

W jednym Badanie 2021 Biorąc pod uwagę całą populację Szwecji od 2005 r. do 2016 r., badacze zidentyfikowali ponad 40 000 przypadków raka jelita grubego (CRC) w porównaniu z dobraną grupą kontrolną składającą się z 200 000 Szwedów wolnych od raka.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy przyjmowali antybiotyki przez ponad sześć miesięcy, byli o 17% bardziej narażeni na ryzyko zachorowania na raka okrężnicy wstępującej – części okrężnicy, do której pokarm dociera po jelicie cienkim – w porównaniu do osób, którym nie przepisano żadnych antybiotyków.

Ponadto naukowcy zauważyli, że osoby posiadające więcej starszego rodzeństwa mogą być narażone na większe ryzyko, ponieważ ich rodzice byli starsi, gdy je urodziły, w porównaniu z ich rodzeństwem, a starsze populacje są najbardziej narażone na raka jelita grubego. Zauważyli jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić.

Zespół nie potwierdził, czy zostanie opublikowane pełne badanie. „Wyniki wymagają potwierdzenia w innych dużych populacjach objętych badaniem” – napisał zespół.

Doktor Jen Dunphy, onkolog z Wellness Innovation Network w Kalifornii, która nie była zaangażowana w badania, powiedziała DailyMail.com, że choć wydawało się to dziwaczne, badanie jest wiarygodne.

Zauważyła, że ​​jedna z teorii leżących u podstaw tych ustaleń głosi, że starsze dzieci przynoszą do domu więcej przetworzonej żywności.

„Zazwyczaj w miarę starzenia się dzieci mają większy dostęp do słodkich napojów i przetworzonej żywności, zarówno w szkole za pośrednictwem rówieśników, jak i w domu, dlatego często tymi przekąskami dzieli się rodzeństwo, narażając młodsze rodzeństwo na dietetyczne czynniki ryzyka raka jelita grubego” – stwierdziła. .

Zaznaczyła jednak, że aby to potwierdzić, potrzebne będą badania.

Dane z JAMA Surgery wykazały, że ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

Dane z JAMA Surgery wykazały, że ryzyko raka okrężnicy u osób w wieku od 20 do 34 lat wzrośnie o 90 procent

W odpowiedzi na nowe odkrycia dr Kamath, która nie była zaangażowana w badania, powiedziała DailyMail.com, że badanie jest „bardzo zaskakujące” i „trudno określić, jaka może być przyczyna”.

Zasugerował jedną z teorii, że młodsze rodzeństwo rodzi się ze starszych plemników i komórek jajowych niż ich starsze rodzeństwo. Zwiększa to ryzyko mutacji genetycznych, które „mogą utrzymać się u dziecka i być może prowadzić do raka na wcześniejszym etapie życia”.

„Dodam, że to odkrycie nie jest szczególnie przydatne, ponieważ nie możemy cofnąć się w czasie i „nienarodzić” starszego rodzeństwa i wątpię, czy wiele osób w przyszłości ograniczyłoby liczbę posiadanych dzieci w oparciu o te odkrycia” – stwierdził.

„Może to być przydatne dla młodych ludzi, u których występują objawy podejrzane o raka jelita grubego. Być może lekarze, gdyby byli świadomi tych objawów, mogliby wcześniej skierować je na kolonoskopię, jeśli są najmłodszym dzieckiem w rodzinie”.

„Potrzebne są większe i lepsze badania, aby potwierdzić, czy te ustalenia są prawdziwe, czy nie”.

Chociaż odkrycia wydają się dziwaczne, artykuł jest częścią rosnącej liczby badań sugerujących, że kolejność urodzeń i genetyka mogą zwiększać ryzyko niektórych chorób.

A recenzja na przykład ponad 238 000 osób w 17 krajach wykazało, że dzieci, których dziadkowie byli otyli, były dwukrotnie bardziej narażone na otyłość lub nadwagę w porównaniu z dziećmi z bardziej prawidłowym BMI.

Oraz badanie w Journal of Epidemiology & Community Health odkryli, że pierworodne dzieci były znacznie bardziej narażone na nadwagę lub otyłość niż ich rodzeństwo.



Link źródłowy