Strona główna zdrowie Jak nowa pigułka może zatrzymać chorobę Alzheimera, pobudzając mózg do „przeprogramowania” połączeń

Jak nowa pigułka może zatrzymać chorobę Alzheimera, pobudzając mózg do „przeprogramowania” połączeń

19
0


Nowa pigułka może zatrzymać chorobę Alzheimera, pobudzając mózg do „przeprogramowania” połączeń.

Eksperymentalny tablet – nazwany BnH-101 – ma poprawić neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do zmiany układu połączeń po uszkodzeniu w wyniku choroby lub urazu.

W testach na myszach pigułka doprowadziła do powstania nowych połączeń między komórkami nerwowymi w korze mózgowej – części mózgu odpowiedzialnej za pamięć, uczenie się i emocje. To z kolei poprawiło wyniki w testach pamięci.

Co najważniejsze, pigułka zmniejszyła także tworzenie się szkodliwych płytek amyloidowych. Uważa się, że te białka w mózgu są kluczowym czynnikiem rozwoju choroby.

Obecnie w Korei Południowej rozpoczyna się badanie z udziałem kilkudziesięciu osób chorych na Alzheimera, którego celem jest powtórzenie wstępnych ustaleń.

Eksperymentalna tabletka o nazwie BnH-101 ma za zadanie poprawić neuroplastyczność. (Obraz podstawowy)

Eksperymentalna tabletka – nazwany BnH-101 – ma za zadanie poprawić neuroplastyczność. (Obraz podstawowy)

Choroba charakteryzuje się nieprawidłowym gromadzeniem się białek w mózgu. (Zdjęcie stockowe)

Choroba charakteryzuje się nieprawidłowym gromadzeniem się białek w mózgu. (Zdjęcie stockowe)

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej

Na chorobę Alzheimera choruje ponad 900 000 osób w Wielkiej Brytanii, a według prognoz do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 1,4 miliona, częściowo ze względu na starzenie się społeczeństwa.

Choroba charakteryzuje się nieprawidłowym gromadzeniem się białek w mózgu. Oprócz płytek amyloidowych obejmują one inne białko zwane tau, które tworzy splątki w komórkach mózgowych.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się kilka nowych leków, które wydają się spowalniać część szkód powodowanych przez tę chorobę. Jeden z nich, lekanemab, został w zeszłym miesiącu pierwszym lekiem modyfikującym przebieg choroby zatwierdzonym w Wielkiej Brytanii. Jest ono jednak dostępne wyłącznie prywatnie, ponieważ organ nadzorujący wydatki NHS, Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki, stwierdził, że korzyści nie uzasadniają kosztów – szacowanych na około 20 000 funtów na pacjenta rocznie.

Naukowcy z BnH Research, południowokoreańskiej firmy opracowującej nową pigułkę, przewidują, że będzie to skuteczniejszy sposób zwalczania choroby.

Ma na celu stymulację białka w mózgu zwanego GluN2B. Odgrywa to kluczową rolę w poprawie neuroplastyczności mózgu – jego zdolności do wzrostu nowych komórek nerwowych, które mogą ominąć uszkodzenia spowodowane na przykład udarem lub chorobą Alzheimera.

Wykazano, że aktywacja tego procesu ma korzyści dla mózgu. Na przykład w przypadku udaru powtarzane ćwiczenia rehabilitacyjne obejmujące sparaliżowane kończyny mogą pomóc mózgowi w utworzeniu nowych połączeń nerwowych, dzięki którym pacjenci mogą ponownie nauczyć się chodzić i mówić.

Badanie przeprowadzone w 2023 r. na myszach chorych na chorobę Alzheimera wykazało, że te, którym podano nowy lek, uzyskały znacznie lepsze wyniki w testach pamięci niż te, którym podano jego fikcyjną wersję.

Naukowcy z BnH Research, południowokoreańskiej firmy opracowującej nową pigułkę, przewidują, że będzie to skuteczniejszy sposób zwalczania choroby. (Zdjęcie stockowe)

Naukowcy z BnH Research, południowokoreańskiej firmy opracowującej nową pigułkę, przewidują, że będzie to skuteczniejszy sposób zwalczania choroby. (Zdjęcie stockowe)

Na chorobę Alzheimera choruje ponad 900 000 osób w Wielkiej Brytanii, a według prognoz do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 1,4 miliona. (Zdjęcie stockowe)

Na chorobę Alzheimera choruje ponad 900 000 osób w Wielkiej Brytanii, a według prognoz do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 1,4 miliona. (Zdjęcie stockowe)

Myszy poddano działaniu bardzo łagodnego, nieco bolesnego prądu elektrycznego. Następnie badacze obserwowali, które z nich pamiętały, aby następnym razem tego unikać.

W nowym badaniu przeprowadzonym w Korei Południowej będą sprawdzane różne dawki leku u osób z chorobą Alzheimera lub bez niej. Wyniki należy spodziewać się za kilka lat.

James Rowe, konsultant neurolog w szpitalu Addenbrooke i profesor neurologii poznawczej na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział: „Ten nowy lek może działać na kilka sposobów. Niektóre z nich opierają się na mechanizmach wykorzystywanych przez istniejące leki, takich jak wspieranie połączeń w mózgu, zmniejszanie stanu zapalnego i wspomaganie plastyczności.

„Połączenie tych uzupełniających się efektów może być zaletą. Jednak przeskok z laboratorium na człowieka może być wyzwaniem.

Co to jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to postępująca, zwyrodnieniowa choroba mózgu, w której gromadzenie się nieprawidłowych białek powoduje śmierć komórek nerwowych.

To zakłóca działanie przekaźników przenoszących wiadomości i powoduje kurczenie się mózgu.

W USA na tę chorobę cierpi ponad 5 milionów ludzi, gdzie jest ona szóstą najczęstszą przyczyną zgonów, a cierpi na nią ponad 1 milion Brytyjczyków.

CO SIĘ DZIEJE?

Gdy komórki mózgowe obumierają, funkcje, które pełnią, zanikają.

Obejmuje to pamięć, orientację oraz zdolność myślenia i rozumowania.

Postęp choroby jest powolny i stopniowy.

Pacjenci żyją średnio od pięciu do siedmiu lat od diagnozy, ale niektórzy mogą żyć od dziesięciu do 15 lat.

WCZESNE OBJAWY:

  • Utrata pamięci krótkotrwałej
  • Dezorientacja
  • Zmiany behawioralne
  • Wahania nastroju
  • Trudności w radzeniu sobie z pieniędzmi lub wykonywaniem połączeń telefonicznych

PÓŹNIEJSZE OBJAWY:

  • Poważna utrata pamięci, zapominanie o bliskich członkach rodziny, znajomych przedmiotach lub miejscach
  • Stawanie się niespokojnym i sfrustrowanym niemożnością zrozumienia świata, co prowadzi do agresywnego zachowania
  • W końcu traci zdolność chodzenia
  • Może mieć problemy z jedzeniem
  • Większość będzie ostatecznie potrzebować całodobowej opieki

Źródło: Stowarzyszenie Alzheimera



Link źródłowy