Strona główna nauka/tech Rzeka atmosferyczna powoduje niszczycielskie osuwiska i tsunami o wysokości 56 stóp na...

Rzeka atmosferyczna powoduje niszczycielskie osuwiska i tsunami o wysokości 56 stóp na Alasce

22
0


Pedersen Lagoon, lipiec 2024 r., z adnotacją
Zdjęcie satelitarne Pedersen Lagoon wykonane 27 lipca 2024 r. przez Operational Land Imager-2 na satelicie Landsat 9.
Osuwisko Pedersen Lagoon, sierpień 2024 r. Z adnotacją
Zdjęcie satelitarne Pedersen Lagoon wykonane 20 sierpnia 2024 roku przez Operational Land Imager-2 na satelicie Landsat 9.

Na początku sierpnia 2024 r. w południową Alaskę uderzyła atmosferyczna rzeka, która spowodowała ogromne osunięcie się ziemi w lagunie Pedersen, powodując tsunami o długości 15 metrów.

Osuwisko, które pochłonęło około 2 miliony metrów sześciennych skał i gruzu, zdewastowało obszar, spłaszczając roślinność i niszcząc infrastrukturę. Kolejne zdjęcia satelitarne uchwyciły znaczące zmiany w krajobrazie. Wydarzenie to uwydatnia zagrożenia dla środowiska spowodowane cofaniem się lodowców w regionie, które trwa od dziesięcioleci.

Zdarzenie wyzwalające: katastrofalne osuwisko i tsunami na Alasce

Przyniosła klimatyczna rzeka intensywne opady deszczu do południowej Alaski na początku sierpnia 2024 r., powodując duże osunięcie się ziemi i tsunami w lagunie Pedersen.

Seria wydarzeń rozpoczęła się wcześnie 7 sierpnia na zboczu w północno-zachodniej części górnej laguny Pedersen, 30 km na południowy zachód od Seward na Alasce. Odłamki osuwiska przemieszczały się wzdłuż lodowca Pedersen, zanim uderzyły w wodę. Wstępne szacunki US Geological Survey (USGS) wskazują, że osuwisko przemieszczało się 2 miliony metrów sześciennych ze skał i gruzu.

Niszczycielski wpływ: Tsunami wywołane osuwiskiem

Według Służby Parku Narodowego, kiedy gruz osunął się do laguny, spowodowało to tsunami o wysokości około 17 metrów. Część wypartej wody zderzyła się ze zboczami wzgórz po wschodniej stronie laguny, a część przedostała się przez ląd pomiędzy górną i dolną laguną, zanim rozproszyła się na wschodnim brzegu dolnej laguny.

Powyższe zdjęcie (niższe), wykonane 20 sierpnia przez OLI-2 (Operational Land Imager-2) na satelicie Landsat 9, pokazuje następstwa osunięcia się ziemi i tsunami. Fala uszkodziła drzewa i spłaszczona roślinność pomiędzy górną i dolną częścią laguny Pedersen. Według raporty lokalneuszkodził także promenadę schroniska po wschodniej stronie dolnej laguny. Poniższe zdjęcie, dostarczone przez USGS, pokazuje część obszaru źródłowego osuwiska w pobliżu lodowca Pedersen.

2024 Obszar źródła osuwiska w lagunie Pedersen i jego spływ
Obszar źródła osuwiska i górna część dopływu osuwiska. Górne partie materiału źródłowego osuwiska Pedersen Lagoon w 2024 r. na Alasce. Źródło: Jeff Pedersen, Alaska Wildland Adventures

Wrażliwości środowiskowe: ryzyko cofania się lodowców i osuwisk

Lodowce mogą wpływać na stabilność stromego terenu, takiego jak klify wyściełające wyrzeźbione przez lodowce fiordy południowej Alaski. W miarę cofania się lodowce opuszczają zbocza narażone na osuwiska. Lodowiec Pedersen to jeden z trzech lodowców kończących jeziora w Parku Narodowym Kenai Fjords, które w ciągu ostatnich 40 lat uległy znacznemu cofnięciu. Analizując zdjęcia Landsata z lat 1984-2021, odkryli badacze że lodowiec Pedersen cofnął się w tym okresie o 2 mile (3,2 km).

NASA Zdjęcia z Obserwatorium Ziemi wykonane przez Wanmei Lianga na podstawie danych Landsat z US Geological Survey.



Link źródłowy