Strona główna nauka/tech Należący do NASA Europa Clipper osiąga krytyczny kamień milowy

Należący do NASA Europa Clipper osiąga krytyczny kamień milowy

43
0


Wizja artystyczna statku kosmicznego misji Europa
Artystyczna wizja statku kosmicznego Europa Clipper należącego do NASA. Źródło: NASA/JPL-Caltech

NASAnadchodzi Europy Misja Clipper ma wystartować 10 października, po osiągnięciu kluczowego kamienia milowego w procesie podejmowania decyzji, który nastąpi 9 września.

Należąca do NASA misja Europa Clipper pozostaje na dobrej drodze, a okres startu rozpocznie się w czwartek 10 października. Kolejnym ważnym kamieniem milowym dla Clippera będzie Kluczowy Punkt Decyzji E w poniedziałek 9 września, podczas którego agencja podejmie decyzję, czy projekt jest gotowy do kontynuowania operacje startowe i misyjne. NASA przekaże więcej informacji podczas przeglądu misji i odprawy medialnej zaplanowanej na ten sam tydzień.

Zespół misji Europa Clipper przeprowadził niedawno szeroko zakrojone testy i analizy tranzystorów, które pomagają kontrolować przepływ energii elektrycznej w statku kosmicznym. Analiza wyników sugeruje, że tranzystory mogą wspierać misję bazową.

Renderowanie statku kosmicznego Europa Clipper
Artystyczna wizja statku kosmicznego Europa Clipper należącego do NASA. Źródło: NASA/JPL-Caltech

O Europie Clipper

Europa Clipper to ambitna misja NASA, której celem jest eksploracja Jupiterksiężycowa Europa, znana ze swojego potencjału tworzenia warunków odpowiednich do życia. Misja ta, której wystrzelenie zaplanowano na październik, wyniesie wyrafinowany statek kosmiczny wyposażony w zestaw instrumentów naukowych zaprojektowanych do przeprowadzania szczegółowego rozpoznania pokrytych lodem oceanów na powierzchni i pod powierzchnią Europy.

Podczas przelotów Clipper będzie rejestrował obrazy w wysokiej rozdzielczości, analizował cienką atmosferę Księżyca i badał jego lodową powłokę w poszukiwaniu oznak aktywności biochemicznej znajdującej się pod spodem. Celem tej śmiałej podróży jest pogłębienie naszej wiedzy na temat zamieszkiwania ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym.



Link źródłowy