Strona główna nauka/tech Psychologia nawyków: naukowcy obalają popularne mity

Psychologia nawyków: naukowcy obalają popularne mity

49
0


Budzenie się rano
Naukowcy z Uniwersytetu w Surrey kwestionują popularne mity psychologii na temat nawyków, argumentując, że nawyki są mentalnymi powiązaniami między sytuacjami i działaniami, a nie stabilnymi zachowaniami. Badanie sugeruje, że impulsy nawykowe konkurują z innymi impulsami i choć kształtowanie nowych nawyków może pomóc w utrzymaniu pożądanych zachowań, nie gwarantuje sukcesu. Badacze oferują także strategie przełamywania złych nawyków, takie jak unikanie czynników wyzwalających i zastępowanie złych nawyków dobrymi.

Badacze z Surrey wyjaśniają, że nawyki to mentalne powiązania między sygnałami i reakcjami, na które wpływają konkurencyjne impulsy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Surrey sugerują, że porzucając „mity poppsychologiczne” na temat nawyków, możemy uzyskać głębsze zrozumienie naszych zachowań i podejmować skuteczniejsze działania.

Pop psychologia ma tendencję do przedstawiania wszystkich stabilnych zachowań jako nawykowych, a także do sugerowania, że ​​kształtowanie nowych nawyków zawsze doprowadzi do pozytywnych, długoterminowych zmian.

Nowa analiza przeprowadzona przez badaczy z Surrey dowodzi, że nawyk to po prostu mentalne połączenie między sytuacją (sygnałem) a działaniem (reakcją). Kiedy w takiej sytuacji znajduje się osoba posiadająca nawyk, nieświadoma potrzeba skłania do działania. Jednak to, czy ta potrzeba doprowadzi do nawykowego zachowania, zależy od innych konkurujących ze sobą impulsów, które wpływają na nasze działania.

Natura nawykowego zachowania

Doktor Benjamin Gardner, współautor i wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Surrey, powiedział: „Kształcenie nawyku oznacza połączenie często spotykanej sytuacji z działaniem, które zwykle podejmujesz. Połączenia te pomagają, tworząc impulsy, które popychają nas do wykonywania zwykłych czynności bez myślenia. Jednak wypychanie wynikające z nawyków to tylko jedno z wielu uczuć, jakie możemy odczuwać w dowolnym momencie.

„Impulsy są jak dzieci, każde domagające się naszej uwagi. Możemy zająć się tylko jednym na raz. Impulsy te pochodzą z różnych źródeł – intencji, planów, emocji i nawyków. Działamy zgodnie z impulsem, który domaga się naszej uwagi, płacząc najgłośniej w danym momencie.

„Impulsy nawykowe zwykle krzyczą najgłośniej, kierując nas do tego, co zwykle robimy, nawet gdy o naszą uwagę walczą inne impulsy. Są jednak chwile, kiedy inne impulsy krzyczą głośniej.

Inne impulsy mogą przeważyć nad Twoimi nawykami – na przykład zimna pogoda zakłócająca Twój zwyczajowy poranny bieg.

W artykule wskazano, że wyrobienie nowego nawyku tworzy skojarzenia, które mogą pomóc utrzymać Cię na właściwej ścieżce, ale nie gwarantuje, że nowe zachowanie zawsze się utrwali.

Wyzwania w kształtowaniu i utrzymywaniu nawyków

Doktor Phillippa Lally, współautorka badania i starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Surrey, powiedziała: „Pomyśl o kimś, kto wyrobił sobie nawyk spożywania każdego ranka zdrowego śniadania. Pewnego dnia budzą się późno, wychodzą z domu, nie mając czasu na śniadanie, a następnie w drodze do pracy sięgają po słodką przekąskę.

„To pojedyncze zakłócenie może sprawić, że poczują się tak, jakby ponieśli porażkę, co może doprowadzić ich do całkowitego porzucenia zdrowych nawyków żywieniowych. Próbując utrwalić nowe zachowanie, dobrze jest wyrobić sobie nawyk i mieć plan zapasowy na radzenie sobie z niepowodzeniami, taki jak trzymanie pod ręką zdrowych przekąsek, po które można szybko sięgnąć w pracowite poranki.

Strategie przełamywania złych nawyków

Jeśli chodzi o przełamanie złych nawyków, badacze z Surrey sugerują kilka metod.

Dr Gardner wyjaśnia: „Istnieje wiele sposobów, aby powstrzymać się od działania zgodnie ze swoimi nawykami. Wyobraź sobie, że chcesz przestać podjadać przed telewizorem. Jednym ze sposobów jest uniknięcie spustu – nie włączaj zestawu. Innym jest utrudnianie działania impulsywnego – nietrzymanie przekąsek w domu. Możesz też się zatrzymać, gdy poczujesz taką potrzebę.

„Chociaż podstawowy nawyk może pozostać, strategie te zmniejszają ryzyko automatycznego wystąpienia „złych” zachowań”.

Dr Lally dodaje: „Zasadniczo, jeśli nie możesz uniknąć sygnałów związanych ze swoimi nawykami lub utrudnić dane zachowanie, następną najlepszą strategią jest zamiana złego nawyku na dobry. O wiele łatwiej jest zrobić coś niż nic i jeśli jesteś konsekwentny, nowe zachowanie powinno z czasem stać się dominujące, obezwładniając wszelkie impulsy wynikające ze starego nawyku.

Odniesienie: „Czym jest nawyk i jak można go wykorzystać do zmiany zachowań w świecie rzeczywistym? Zawężanie luki między teorią a rzeczywistością”, Benjamin Gardner, Amanda L. Rebar, Sanne de Wit i Phillippa Lally, 31 maja 2024 r., Kompas psychologii społecznej i osobowości.
DOI: 10.1111/spc3.12975



Link źródłowy