Strona główna nauka/tech Cukrzyca może przyspieszyć starzenie się mózgu – nowe badanie pokazuje, jak to...

Cukrzyca może przyspieszyć starzenie się mózgu – nowe badanie pokazuje, jak to zatrzymać

21
0


Koncepcja artystyczna wzmocnienia poznania mózgu neuronauki
Badania, w których wzięło udział ponad 31 000 osób, wykazały, że cukrzyca i stan przedcukrzycowy wiążą się z szybszym starzeniem się mózgu. Jednak zdrowy styl życia może pomóc złagodzić wpływ cukrzycy na zdrowie mózgu, potencjalnie pomagając w zapobieganiu demencji. Źródło: SciTechDaily.com

Duże badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego mózgu u ponad 31 000 dorosłych sugeruje, że cukrzyca typu 2 i stan przedcukrzycowy mogą prowadzić do przyspieszonego starzenia się mózgu.

U osób chorych na cukrzycę, zwłaszcza niekontrolowaną, mózgi były znacznie starsze niż ich wiek chronologiczny. Jednak styl życia, taki jak aktywność fizyczna oraz unikanie palenia i nadmiernego picia, mogą złagodzić te skutki.

Cukrzyca, stan przedcukrzycowy i starzenie się mózgu

Cukrzyca typu 2 jest znanym czynnikiem ryzyka demencji, nie jest jednak jasne, w jaki sposób cukrzyca i jej wczesne stadia, zwane stanem przedcukrzycowym, wpływają na starzenie się mózgu u osób bez demencji. Obecnie kompleksowe badanie obrazowania mózgu pokazuje, że zarówno cukrzycę, jak i stan przedcukrzycowy można powiązać z przyspieszonym starzeniem się mózgu.

W badaniu wzięło udział ponad 31 000 osób w wieku od 40 do 70 lat z brytyjskiego Biobanku, które przeszły badanie MRI mózgu (rezonans magnetyczny). Naukowcy wykorzystali a uczenie maszynowe podejście do szacowania wieku mózgu w odniesieniu do wieku chronologicznego danej osoby.

Wpływ kontroli cukrzycy na wiek mózgu

Stan przedcukrzycowy i cukrzycę powiązano z mózgami starszymi odpowiednio o 0,5 i 2,3 roku w stosunku do wieku chronologicznego. U osób ze źle kontrolowaną cukrzycą mózg wydawał się starszy o ponad cztery lata niż wiek chronologiczny. Naukowcy zauważyli również, że różnica między wiekiem mózgu a wiekiem chronologicznym u osób chorych na cukrzycę nieznacznie zwiększała się z biegiem czasu. Zależności te uległy osłabieniu wśród osób o dużej aktywności fizycznej, które powstrzymywały się od palenia i nadmiernego spożywania alkoholu.

Wnioski ze studiów i przyszłe badania

„Posiadanie mózgu wyglądającego na starszego w stosunku do wieku chronologicznego może wskazywać na odchylenie od normalnego procesu starzenia się i stanowić wczesny sygnał ostrzegawczy demencji” – mówi główna autorka badania Abigail Dove, doktorantka na Wydziale Neurobiologii, Nauk o Opieki i Opieki Społecznej. Społeczeństwo, Instytut Karolinska. „Z drugiej strony wydaje się, że osoby chore na cukrzycę mogą mieć wpływ na zdrowie swojego mózgu poprzez zdrowy tryb życia”.

Powtarzane dane MRI były dostępne dla niewielkiej części uczestników badania. Trwają dalsze badania rezonansem magnetycznym, a badacze kontynuują badanie związku między cukrzycą a starzeniem się mózgu w czasie.

Konsekwencje dla zapobiegania i zarządzania

„W populacji występuje wysoka i rosnąca częstość występowania cukrzycy typu 2” – mówi Abigail Dove. „Mamy nadzieję, że nasze badania pomogą zapobiegać zaburzeniom funkcji poznawczych i demencji u osób chorych na cukrzycę i stan przedcukrzycowy”.

Odniesienie: „Cukrzyca, stan przedcukrzycowy i starzenie się mózgu: rola zdrowego stylu życia” Abigail Dove, Jiao Wang, Huijie Huang, Michelle M. Dunk, Sakura Sakakibara, Marc Guitart-Masip, Goran Papenberg i Weili Xu, 28 sierpnia 2024 r., Opieka nad cukrzycą.
DOI: 10.2337/dc24-0860

Badanie zostało sfinansowane głównie przez Szwedów Alzheimera Foundation, Fundusz Badań nad Demencją, Szwedzka Rada ds. Badań i Forte (Szwedzka Rada ds. Badań nad Zdrowiem, Życiem Zawodowym i Opieką Społeczną). Nie zgłoszono żadnych konfliktów interesów.



Link źródłowy