Strona główna Polityka 7 rzeczy, które warto wiedzieć o Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu w 2024...

7 rzeczy, które warto wiedzieć o Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 r

37
0


Igrzyska Paraolimpijskie mierzą również, za pomocą wartości liczbowych, różnorodność intensywności wysiłku, jaki może wykonać każdy sportowiec. Sportowcy z różnych klas mogą ze sobą rywalizować, o ile mają równy potencjał do uprawiania danej dyscypliny sportowej. Na przykład w grach zespołowych suma różnych wyników członków zespołu nie może przekraczać pewnej kwoty, aby zapewnić równą konkurencję. Możesz przeczytać więcej o wynikach Tutaj.

Obraz może zawierać Osoba dla dorosłych Sport Siatkówka Gra w siatkówkę Piłka w kasku i siatkówka

Mecz goalball na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio 2020.

Koki Nagahama/Getty Images

Boccia i inne wydarzenia nieposiadające odpowiedników olimpijskich

Na Igrzyskach Paraolimpijskich istnieją dwie dyscypliny sportowe, które nie mają konkretnego odpowiednika podczas Igrzysk Olimpijskich. Są to goalball i boccia.

Ten pierwszy to sport zespołowy przeznaczony dla sportowców z wadą wzroku i niewidomych. Został zaprojektowany w 1946 roku dla weteranów II wojny światowej, którzy stracili wzrok w czasie konfliktu. Męska piłka bramkowa zadebiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w Toronto w 1976 r., natomiast jej damska wersja pojawiła się podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Nowym Jorku w 1984 r. Rozgrywka składa się z dwóch 12-minutowych połówek, w których biorą udział dwie drużyny po trzech graczy każda.

Boisko ma taki sam rozmiar jak boisko do siatkówki: ma 59 stóp długości i 30 stóp szerokości. Na obu końcach boiska znajdują się dwie bramki zajmujące całą szerokość boiska. Drużyna atakująca próbuje zdobyć bramkę, szybko tocząc piłkę zawierającą wewnętrzne dzwonki w stronę bramki przeciwnika bronionej przez przeciwników. Jednakże, aby strzał był ważny, piłka musi przynajmniej raz odbić się od miejsca lądowania miotacza; obrońcy kładą się, aby zasłonić bramkę. Podobnie jak w piłce nożnej dla niewidomych, widzowie muszą zachować ciszę podczas meczu, aby gracze i gracze mogli usłyszeć piłkę.

W boccię grają sportowcy na wózkach inwalidzkich z niepełnosprawnościami, które wpływają na funkcje motoryczne. Boccia, długo ćwiczona w zawodach amatorskich, zadebiutowała na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1984 roku. Jest to jedna z niewielu dyscyplin, w której w tych samych zawodach biorą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety

Różnice między medalami paraolimpijskimi i olimpijskimi

Wiele mówiło się o medalach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., na których znalazł się fragment Wieży Eiffla. Fragment kultowego pomnika Paryża znajduje się także na medalach Igrzysk Paraolimpijskich, z jedną różnicą: na odwrocie będzie umieszczony stempel igrzysk olimpijskich w alfabecie Braille’a na cześć francuskiego wynalazcy pisma dla niewidomych, Louisa Brajl.

Symbole Igrzysk Paraolimpijskich

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu fani zapoznali się z Phryges, maskotkami inspirowanymi paryskimi czapkami noszonymi podczas Rewolucji Francuskiej. Po raz pierwszy w historii Igrzysk Paraolimpijskich w 2024 r. będzie można zobaczyć maskotkę z wyścigowym ostrzem.

Druga nowość w symbolice Igrzysk Paraolimpijskich polega na tym, że ta edycja jest pierwszą, w której logo imprezy pokrywa się z logo Igrzysk Olimpijskich, co jest oznaką większej integracji obu turniejów. Godło przedstawia złoty medal, płomień i Mariannę, symbol rewolucji i Francji jako narodu. W olimpijskim Marianna dominuje w pięciu kręgach, podczas gdy logo Igrzysk Paraolimpijskich nie składa się z pięciu kręgów, ale z trzech ”agito„czerwony, niebieski i zielony (umysł, ciało i duch).

Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w liczbach

Oprócz Londynu Paryż jest jedynym miastem, które było gospodarzem trzech edycji Letnich Igrzysk Olimpijskich, ale stolica Francji nigdy nie była gospodarzem Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. W rzeczywistości Francja była gospodarzem Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Albertville w 1992 r.

Około 4400 sportowców paraolimpijskich z całego świata będzie rywalizować w 549 konkurencjach o medale w 22 prezentowanych dyscyplinach sportowych. W środę, pierwszego dnia imprezy, odbędzie się 11 konkursów.

Miejsca Igrzysk Paraolimpijskich 2024

Podobnie jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich, podczas Igrzysk Paraolimpijskich zostaną zaprezentowane wszystkie kultowe obiekty Paryża, począwszy od Pałacu Wersalskiego, w którym odbywają się paraolimpijskie zawody jeździeckie, przez Grand Palais, w którym odbywają się szermierki na wózkach inwalidzkich i paraolimpijskie zawody taekwondo, po Les Invalides, w którym odbywają się paraolimpijskie łucznictwo. Także Wieża Eiffla, gdzie będą rozgrywane mecze piłki nożnej dla niewidomych. Roland-Garros będzie gospodarzem zawodów tenisa na wózkach inwalidzkich oraz siatkówki na siedząco.



Link źródłowy