Strona główna zdrowie Jestem dietetykiem, który przez miesiąc jadł ultraprzetworzoną żywność, żeby udowodnić, że nie...

Jestem dietetykiem, który przez miesiąc jadł ultraprzetworzoną żywność, żeby udowodnić, że nie jest tak źle – wyniki były szokujące

24
0


W ostatnich latach ultraprzetworzona żywność została powiązana ze wszystkim, od otyłości po raka.

Jednak Jessica Wilson, dyplomowana dietetyczka z Kalifornii, należy do dużej grupy ekspertów w dziedzinie zdrowia, która uważa, że ​​dowody nie są tak jednoznaczne.

Ona i wiele innych osób twierdzi, że kategoria żywności „ultra przetworzonej” jest zbyt szeroka i nie uwzględnia rozróżnienia między produktami takimi jak chleb i słodycze czy mleko migdałowe i napoje gazowane.

Wkładając pieniądze do ust (dosłownie), Wilson przeprowadziła miesięczny eksperyment, aby zmierzyć wpływ diety zdominowanej przez przetworzoną żywność na jej ciało i umysł.

Odkryła, że ​​jedzenie w ten sposób dodało jej więcej energii, pomogło zachować uczucie sytości na dłużej i ogólnie – jak powiedziała na Instagramie – „poczuła się o wiele lepiej”.

Miesięczna dieta pani Wilson składała się w 80% z przetworzonej żywności, takiej jak ta na zdjęciu powyżej. Powiedziała, że ​​kategoria żywności przetworzonej jest szeroka i może obejmować produkty, na których wielu Amerykanów polega w żywieniu

Miesięczna dieta pani Wilson składała się w 80% z przetworzonej żywności, takiej jak ta na zdjęciu powyżej. Powiedziała, że ​​kategoria żywności przetworzonej jest szeroka i może obejmować produkty, na których wielu Amerykanów polega w żywieniu

Wilson przez miesiąc jadł dietę składającą się prawie wyłącznie z przetworzonej żywności. Obejmowało to wiele różnych definicji ultraprzetworzonego – w tym posiłki pakowane, mrożone, żywność na wynos i żywność zawierającą więcej niż pięć składników.

Wydaje się, że chciała po części udowodnić, że definicja żywności ultraprzetworzonej jest niejasna, więc spożywała takie rzeczy jak tofu, mleko owsiane i bezzbożową granolę, które składają się z dziesiątek składników, ale można je również uznać za zdrowe jak znane ulubione potrawy, takie jak hot dogi.

„Jak cała ta kategoria żywności może być czymś, czego powinniśmy unikać” – pani Wilson powiedział TIME.

Chociaż większość dietetyków jest przeciwna żywności przetworzonej, pani Wilson nie jest sama, która kwestionuje obowiązujące wytyczne.

Najbardziej znanym sposobem klasyfikacji żywności jest NOVA. Dobrą zasadą jest to, że jeśli żywność zawiera składniki, których nie rozpoznajesz lub których nie potrafisz wymówić, może zostać przetworzona.

W tych wytycznych jest dużo „miejsca na interpretację”, powiedziała wcześniej DailyMail.com Carolyn Williams, dyplomowana dietetyczka.

Na przykład, podobnie jak produkowany masowo chleb wieloziarnisty, można uznać go za ultraprzetworzony, mimo że jest dobrym źródłem błonnika, witamin i innych składników odżywczych, które większość dietetyków zalecałaby włączenie do swojej diety, powiedziała pani Williams.

Wyjaśniła jasne, że chleb wieloziarnisty nie należy do tej samej kategorii wartości odżywczych co Mountain Dew, który również jest wysoko przetworzony, ale brakuje mu składników odżywczych i ma wysoką zawartość cukrów.

Dlatego nie wszystkie produkty ultraprzetworzone są sobie równe i dlatego mogą nie mieć takich samych skutków zdrowotnych.

Aby wypełnić tę lukę, pani Wilson zdecydowała się, aby na wrzesień 2023 r. 80% swojej diety składało się z ultraprzetworzonej żywności – w tym typowych straszydeł, takich jak pizza i hot dogi, a także wegańskich serów, mleka owsianego i bezzbożowej granoli .

Pozostałe 20 procent pochodziło z warzyw, owoców, jaj, orzechów i nasion.

Pod koniec miesiąca dietetyk stwierdziła, że ​​czuje się lepiej, ma więcej energii i nie jest tak głodna jak zwykle, jedząc głównie przetworzoną żywność.

Ona odnotowane w podsumowaniu diety że na smyczy, którą nosi wokół talii podczas miesięcznych spacerów z psem, pojawiła się „zauważalna przerwa”, co sugeruje, że nawet schudła.

Wyniki te prawdopodobnie świadczą o tym, że przed rozpoczęciem diety nie spożywała wystarczającej ilości kalorii – stwierdziła Wilson. Sugerowała, że ​​jedzenie tych paczkowanych produktów faktycznie zapewniło jej ilość kalorii, których potrzebowała, aby mieć energię na cały dzień.

System klasyfikacji NOVA do przetwarzania żywności dzieli produkty na cztery kategorie na podstawie ich składników i procesu produkcyjnego. Niektórzy dietetycy twierdzą, że wytyczne te pozostawiają miejsce na interpretację

System klasyfikacji NOVA do przetwarzania żywności dzieli produkty na cztery kategorie na podstawie ich składników i procesu produkcyjnego. Niektórzy dietetycy twierdzą, że wytyczne te pozostawiają miejsce na interpretację

Mimo to wśród wielu dietetyków panuje powszechne przekonanie, że przetworzona żywność może powodować przyrost masy ciała i inne niekorzystne skutki zdrowotne.

Według naukowców przetworzone mięso zawierające azotany – powszechny dodatek do wielu kiełbas i wędlin – wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego i żołądka. Onkolodzy MD Anderson.

Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez dietetyków z Narodowe Instytuty Zdrowia karmił 20 osób dietą składającą się w 80% z ultra przetworzonej żywności przez dwa tygodnie i dietą składającą się z pełnowartościowej żywności przez dwa tygodnie.

Na przykład przetworzone śniadanie może składać się z bajgla i bekonu z indyka, podczas gdy śniadanie nieprzetworzone może zawierać płatki owsiane i owoce.

Pod koniec badania naukowcy odkryli, że ludzie na diecie przetworzonej spożywali średnio o 500 kalorii więcej niż na diecie pełnoziarnistej, w wyniku czego przybierali na wadze.

W jednym z najbardziej znanych badań nad przetworzoną żywnością dr Chris van Tullken, wirusolog i profesor na University of College London, przez miesiąc stosował dietę składającą się w 80% z przetworzonej żywności.

W końcu przybrał na wadze, cierpiał na zaparcia, a badania wykazały zmiany w poziomie hormonów i biologii mózgu. „W ciągu zaledwie kilku tygodni poczułam się, jakbym postarzała się o dziesięć lat. Byłem obolały, wyczerpany, nieszczęśliwy i zły” – napisał dr van Tullken w felietonie dla DailyMail.com.

Pani Wilson stwierdziła, że ​​zarówno badanie Van Tullkena, jak i jej badania mogą być prawdziwe.

Jej zdaniem należy wziąć pod uwagę, że istnieje wiele sposobów wykorzystania przetworzonej żywności i że sprawianie, że wydają się one złe, utrudnia ludziom uzyskanie opłacalnego odżywiania, na jakie pozwalają niektóre przetworzone produkty spożywcze.

Dodała: „Oba doświadczenia [sic] są prawdziwe. Opinia publiczna zasługuje na usłyszenie więcej niż jednej wersji historii” – stwierdziła Wilson.





Link źródłowy