Strona główna Polityka 9 najlepszych filtrów przeciwsłonecznych, przetestowanych i zrecenzowanych WIRED

9 najlepszych filtrów przeciwsłonecznych, przetestowanych i zrecenzowanych WIRED

34
0


Nie zawsze byłem wielbicielka filtrów przeciwsłonecznych. Podobnie jak wielu milenialsów, w szkole średniej nie rozumiałam ryzyka związanego z przemianą w homara na plaży lub spędzaniem godzin w solarium przed balem maturalnym. Myślałam, że wyglądam lepiej z opalenizną, ale kremy z filtrem przeciwsłonecznym okazały się obrzydliwe i wywołały u mnie wysypkę. Teraz wiem lepiej i na szczęście filtry przeciwsłoneczne przeszły długą drogę pod względem formuły i działania, dzięki czemu mogą być naprawdę przyjemne w noszeniu. Teraz nakładam go codziennie, mając nadzieję, że naprawię moje grzechy związane ze słońcem lub przynajmniej zapobiegnę dalszym szkodom.

„Noszenie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest niezwykle ważne, ponieważ chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może prowadzić do oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się, a nawet raka skóry” – mówi Ellen Marmurdyplomowany dermatolog i założyciel firmy MMSskóraPielęgnacja. „Ze względu na te ryzyko zalecam codzienne noszenie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Niezależnie od tego, czy prowadzisz samochód, wybierasz się na plażę, czy nawet lecisz samolotem, filtry przeciwsłoneczne odgrywają kluczową rolę w ochronie Twojej skóry.

OK, więc ustaliliśmy, że filtr przeciwsłoneczny jest ważny. Ale kiedy już zdecydujesz się na noszenie go codziennie, wybór filtra przeciwsłonecznego może być naprawdę trudnym zadaniem. Możliwości jest mnóstwo i naprawdę bardzo się od siebie różnią. Aby pomóc Ci uporządkować wszystkie butelki na półkach, rozmawialiśmy z ekspertami w dziedzinie pielęgnacji skóry i testowaliśmy je przez całe lato. Oto, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni dla siebie krem ​​​​przeciwsłoneczny oraz nasze najlepsze typy filtrów przeciwsłonecznych dostępnych obecnie.

Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry znajdziesz w naszych przewodnikach po maskach do terapii światłem czerwonym i najlepszych filtrach do wody z głowicą prysznicową.

Zwiększ moc z nieograniczonym dostępem do PRZEWODOWY. Uzyskaj najlepsze w swojej klasie raporty, które są zbyt ważne, aby je ignorować 2,50 dolara 1 USD miesięcznie przez 1 rok. Obejmuje nieograniczony dostęp cyfrowy i ekskluzywne treści tylko dla subskrybentów. Subskrybuj już dziś.

Jaka jest różnica między mineralnym filtrem przeciwsłonecznym a chemicznym filtrem przeciwsłonecznym?

Filtry przeciwsłoneczne mogą zapewnić ochronę na dwa główne sposoby: fizycznie lub chemicznie. Mineralne filtry przeciwsłoneczne tworzą fizyczną barierę, która znajduje się na skórze i odbija promienie UV z dala od Ciebie. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki, które wnikają w skórę i pochłaniają promienie UV, przekształcając je w ciepło uwalniane przez organizm. Niektóre formuły filtrów przeciwsłonecznych wykorzystują hybrydę składników mineralnych i chemicznych.

Każdy rodzaj ochrony przeciwsłonecznej ma swoje zalety i wady. Preparaty mineralne pozostawiają biały osad (chyba że są zabarwione) i wydają się gęstsze i cięższe niż chemiczne filtry przeciwsłoneczne. Często są delikatniejsze i rzadziej powodują podrażnienia, co czyni je dobrym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze, mówi Marmur. Są także bezpieczniejsze dla środowiska i nie powodują tak dużych szkód w rafach koralowych.

Z drugiej strony chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie pozostawiają śladów i są lżejsze na skórze. Ponieważ wnikają głębiej, może się okazać, że lepiej trzymają się podczas aktywności w spoconym pomieszczeniu, mówi Marmur. Wady? Niektóre składniki chemicznych filtrów przeciwsłonecznych mogą u niektórych osób powodować podrażnienie skóry.

„Awobenzon ulega destabilizacji pod wpływem światła i jest możliwą przyczyną zapalenia skóry” – mówi Marmur. Niektóre produkty zawierają środki stabilizujące, które pomagają temu zapobiec. Dwa inne chemiczne filtry przeciwsłoneczne, oksybenzon i oktinoksat, zostały zakazane w Key West i na Hawajach ze względu na ich szkodliwy wpływ na organizmy morskie i istnieją obawy, że te składniki mogą powodować zaburzenia hormonalne u ludzi, chociaż nie ma wystarczające dowody wspierać to.

Czy wyższy wskaźnik SPF jest zawsze lepszy?

SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, a ocena odnosi się konkretnie do tego, jak dobrze produkt zwalcza promienie UVB. „Różnica w procentowej ochronie między SPF 30 a SPF 100 jest dość niewielka i prawdopodobnie znacznie mniejsza, niż się spodziewasz” – mówi Marmur. Na przykład SPF 30 zapewnia blokowanie 97 procent promieniowania UVB, SPF 50 zwiększa ten odsetek do 98, a SPF 100 aż do 99 procent. Zatem wyższa jest lepsza technicznie, ale nie ma dużej różnicy w uzyskiwanej ochronie.

„To powiedziawszy, zalecałbym stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej SPF 30, ponieważ generalnie zapewnia podobny procent ochrony w porównaniu do SPF tak dużego, jak 100” – mówi Marmur. Niezależnie od wartości SPF, potrzebujesz produktu zapewniającego szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB.

Jakich składników należy unikać w filtrach przeciwsłonecznych?

Biorąc pod uwagę to, co wiemy o filtrach przeciwsłonecznych i bezpieczeństwie powszechnie stosowanych składników, „korzyści z ich stosowania znacznie przewyższają ryzyko” – mówi Marmur. Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się. „Dobre nawyki związane z filtrami SPF są teraz jak pieniądze w banku: ubezpieczają przed kosztownymi laserami usuwającymi uszkodzenia słoneczne lub, co gorsza, przed operacjami i bliznami spowodowanymi rakiem skóry” – mówi Marmur.

Wiele obaw związanych z oksybenzonem ma związek z badaniami przeprowadzonymi na szczurach, którym zwierzęta karmiono oksybenzonem. Według jednej analizy z Archiwum Badań Dermatologicznychosiągnięcie równoważnej dawki substancji chemicznej, która spowodowała niekorzystne skutki u szczurów, zajęłoby człowiekowi 277 lat stosowania oksybenzonowych filtrów przeciwsłonecznych. Oksybenzon jest również obecny w wielu produktach używanych przez ludzi, takich jak lakier do paznokci, lakier do włosów i tworzywa sztuczne. „Nie zgłoszono żadnych przypadków udowodnionych niepożądanych reakcji ogólnoustrojowych na filtry przeciwsłoneczne” – mówi Marmur. „Ale każdego roku zdarzają się miliony nowotworów skóry, które są bezpośrednio powiązane z promieniowaniem UV pochodzącym ze słońca, uszkadzającym DNA skóry”.

Biorąc to pod uwagę, istnieją pewne składniki, których należy unikać.

Marmur zaleca unikanie dodawania substancji zapachowych do produktów przeciwsłonecznych, szczególnie w przypadku osób o wrażliwej skórze. Awobenzon, powszechny chemiczny składnik filtrów przeciwsłonecznych, może u niektórych osób powodować podrażnienie skóry. Postuluje się, że palmitynian retinylu, forma witaminy A stosowana w niektórych filtrach przeciwsłonecznych, zwiększa ryzyko raka skóry pod wpływem światła słonecznego. Oksybenzon i oktinoksat są szczególnie szkodliwe dla raf koralowych. Żaden z filtrów przeciwsłonecznych na tej liście nie zawiera oksybenzonu, oktinoksatu ani palmitynianu retinylu.

Co warto wiedzieć o terminach takich jak „bezpieczny dla rafy”

Oznaczenia „bezpieczny dla raf” i „przyjazny dla raf” nie są regulowane, więc marki mogą używać tych terminów jako narzędzi marketingowych bez uzyskiwania żadnych certyfikatów i nie oznacza to, że produkt nie spowoduje każdy szkodę dla środowiska. Istnieją jednak pewne filtry przeciwsłoneczne, które mają mniejszy wpływ na ekosystemy morskie niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, mineralne filtry przeciwsłoneczne są mniej szkodliwe dla koralowców niż te chemiczne.





Link źródłowy