Strona główna nauka/tech 71% pracowników australijskich uniwersytetów korzysta ze sztucznej inteligencji. Do czego go używają?...

71% pracowników australijskich uniwersytetów korzysta ze sztucznej inteligencji. Do czego go używają? A co z tymi, którzy nimi nie są?

49
0


autorzy: Stephen Hay, Abby Cathcart, Alicia Feldman i Paula McDonald,

AI

Źródło: domena publiczna CC0

Od czasu udostępnienia ChatGPT pod koniec 2022 r. pojawiło się wiele spekulacji na temat rzeczywistego i potencjalnego wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na uniwersytety.

Niektóre badania skupiały się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji przez uczniów. Przeprowadzono również badania nad tym, do czego to służy nauczanie i ocena.

Nie przeprowadzono jednak zakrojonych na szeroką skalę badań dotyczących tego, w jaki sposób pracownicy uniwersytetów w Australii wykorzystują sztuczną inteligencję w swojej pracy.

Nasz nowe badanie przebadali ponad 3000 pracowników akademickich i zawodowych australijskich uniwersytetów na temat sposobu, w jaki wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję.

Nasze badanie

W naszej ankiecie wzięło udział 3421 pracowników uniwersytetów, głównie z 17 uniwersytetów w całej Australii.

W skład badania wchodzili pracownicy naukowi, pracownicy naukowi sesyjni (zatrudniani na sesję po sesji) oraz personel profesjonalny. W skład tej grupy wchodzili także pracownicy adiunkci (honorowe stanowiska akademickie) oraz pracownicy wyższego szczebla pełniący funkcje kierownicze.

Kadra akademicka reprezentowała szeroki wachlarz dyscyplin, w tym zdrowie, edukację, nauki przyrodnicze i fizyczne, a także społeczeństwo i kulturę. Profesjonalna kadra zajmowała się takimi zadaniami, jak wsparcie badań, obsługa studentów i marketing.

Średni wiek respondentów wyniósł 44,8 lat, a ponad połowę próby stanowiły kobiety (60,5%).

Ankieta była dostępna online przez około osiem tygodni 2024 r.

Większość pracowników uczelni korzysta ze sztucznej inteligencji

Ogółem 71% respondentów stwierdziło, że korzystało z generatywnej sztucznej inteligencji w pracy uniwersyteckiej.

Pracownicy akademiccy częściej korzystali ze sztucznej inteligencji (75%) niż pracownicy profesjonalni (69%) lub pracownicy sesyjni (62%). Pracownicy wyższego szczebla najczęściej korzystali z AI (81%).

Wśród pracowników akademickich najchętniej korzystali ze sztucznej inteligencji pracownicy zajmujący się informatyką, inżynierią oraz zarządzaniem i handlem. Najrzadziej korzystali z niego studenci nauk o rolnictwie i środowisku oraz nauk przyrodniczych i fizycznych.

Profesjonalni pracownicy zajmujący się rozwojem biznesu oraz wsparciem w uczeniu się i nauczaniu najczęściej zgłaszali stosowanie sztucznej inteligencji. Najrzadziej korzystali ze sztucznej inteligencji osoby pracujące w obszarach finansów i zaopatrzenia oraz prawa i compliance.

Biorąc pod uwagę rozgłos i debatę na temat sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich dwóch lat, fakt, że prawie 30% pracowników uniwersytetu nie korzystało ze sztucznej inteligencji, sugeruje, że jej przyjęcie jest wciąż na wczesnym etapie.

Z jakich narzędzi korzystają pracownicy?

Respondentów ankiety zapytano, z jakich narzędzi AI korzystali w poprzednim roku. Zgłosili użycie 216 różnych narzędzi sztucznej inteligencji, czyli o wiele więcej, niż przewidywaliśmy.

Około jedna trzecia osób korzystających ze sztucznej inteligencji korzystała tylko z jednego narzędzia, a kolejna czwarta korzystała z dwóch. Niewielka liczba pracowników (około 4%) korzystała z dziesięciu lub więcej narzędzi.

Zdecydowanie najczęściej zgłaszanymi narzędziami były ogólne narzędzia sztucznej inteligencji. Na przykład ChatGPT było używane przez 88% użytkowników AI, a Microsoft Copilot przez 37%.

Pracownicy uniwersytetu również powszechnie korzystają z narzędzi sztucznej inteligencji do określonych celów, takich jak tworzenie obrazu, kodowanie i tworzenie oprogramowania oraz przeszukiwanie literatury.

Zapytaliśmy również respondentów, jak często wykorzystują sztuczną inteligencję do szeregu zadań uniwersyteckich. Najczęstsze były wyszukiwanie literatury, pisanie i podsumowywanie informacji, a następnie opracowywanie kursów, metody nauczania i ocenianie.

Dlaczego niektórzy pracownicy nie korzystają ze sztucznej inteligencji?

Poprosiliśmy pracowników, którzy nie korzystali jeszcze ze sztucznej inteligencji w pracy, o wyjaśnienie swojego sposobu myślenia. Najczęstszym powodem, jaki podawali, było to, że sztuczna inteligencja nie była użyteczna lub nieistotna w ich pracy. Na przykład jeden z zawodowych pracowników stwierdził: „Chociaż zapoznałem się z kilkoma narzędziami do czatowania (Chat GPT i CoPilot) w przypadku pytań związanych z pracą, tak naprawdę nie musiałem jeszcze stosować tych narzędzi w mojej pracy […].”

Inni twierdzili, że nie znają tej technologii, nie są pewni jej zastosowania lub nie mają czasu na zaangażowanie się. Jak wyraźnie powiedział nam jeden z naukowców: „Nie czuję się jeszcze wystarczająco pewnie”.

Zarzuty etyczne wobec sztucznej inteligencji

Inni zgłaszali zastrzeżenia etyczne lub postrzegali tę technologię jako niewiarygodną i niewiarygodną. Jak powiedział nam jeden z naukowców: „Uważam generatywną sztuczną inteligencję za narzędzie plagiatu. Dotychczasowe zastosowania, szczególnie w branżach kreatywnych […] obejmowały uczenie maszynowe, które wykorzystuje dzieła twórcze innych bez pozwolenia.”

Wspomnieli także o tym, że sztuczna inteligencja osłabia działalność człowieka, taką jak pisanie, krytyczne myślenie i kreatywność, które uważali za kluczowe dla ich tożsamości zawodowej. Jak powiedział pewien naukowiec pracujący sesyjnie: „Chcę przemyśleć wszystko sam, zamiast wymagać, aby komputer myślał za mnie […].”

Inny naukowiec powtórzył: „Uważam, że pisanie i myślenie mają fundamentalne znaczenie w naszej pracy. Jeśli tego nie będziemy robić, to […] dlaczego musimy istnieć jako naukowcy?”

Jak powinny zareagować uczelnie?

Uniwersytety znajdują się w kluczowym momencie rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Stoją w obliczu nierównego wykorzystania technologii przez pracowników pełniących różne role i podzielonych opinii na temat tego, jak uniwersytety powinny zareagować.

Te różne poglądy sugerują, że uniwersytety muszą mieć wyważoną reakcję na sztuczną inteligencję, która uwzględnia zarówno korzyści, jak i obawy związane z tą technologią.

Pomimo różnych opinii zawartych w naszym badaniu respondenci nadal byli zgodni co do tego, że uniwersytety muszą opracować jasne, spójne zasady i wytyczne, które pomogą pracownikom korzystać ze sztucznej inteligencji. Pracownicy stwierdzili również, że dla uniwersytetów kluczowe znaczenie ma szkolenie personelu i inwestowanie w bezpieczne narzędzia sztucznej inteligencji.

Dostarczone przez The Conversation


Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.Rozmowa

Cytat: 71% pracowników australijskich uniwersytetów korzysta ze sztucznej inteligencji. Do czego go używają? A co z tymi, którzy nimi nie są? (2024, 6 października) pobrano 6 października 2024 z https://phys.org/news/2024-10-australian-university-staff-ai.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy