Strona główna nauka/tech 50% wzrost liczby kolizji pojazdów z dzikimi zwierzętami podczas księżycowych nocy

50% wzrost liczby kolizji pojazdów z dzikimi zwierzętami podczas księżycowych nocy

6
0


Podczas pełni księżyca wzrasta liczba kolizji pojazdów z dziką przyrodą

Nowe badanie Texas A&M wykazało 45,8% wzrost liczby kolizji pojazdów z dzikimi zwierzętami podczas pełni księżyca. Źródło: Rachel Barton i Tanner Konarik/Texas A&M Engineering

Wpływ Księżyca na naszą planetę, kulturę i społeczeństwo wykracza poza zwykły wpływ na pływy. Najnowsze badania przeprowadzone przez Texas A&M University, opublikowany w dzienniku Badania dotyczące transportu, część Dwskazuje na wzrost liczby kolizji pojazdów z dzikimi zwierzętami o 45,8% podczas pełni księżyca.

Kentaro Iio, były student A&M w Teksasie, oraz dr Dominique Lord, profesor na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Zachry’ego, zebrali dane dotyczące kolizji w Teksasie z 10 lat, aby porównać noce pełni księżyca z nocami nowiu i odpowiadającą im dziką przyrodę -kolizje pojazdów. Kolizje z zwierzętami innymi niż dzikie zwierzęta w tych samych okresach nie wykazały znaczących różnic.

Badanie podkreśla znaczenie zwiększonej ostrożności kierowców, zwłaszcza w jaśniejsze noce. Według naukowców może to również pomóc w usprawnieniu polityki transportowej i infrastruktury tam, gdzie konieczne są lepsze środki bezpieczeństwa.

„Porównałem naprawdę ciemne noce bez oświetlenia księżyca (księżyc w nowiu) z naprawdę ciemnymi nocami przy świetle księżyca w pełni” – powiedział Iio. „Jeśli w analizie uwzględnisz inne fazy Księżyca, będą one pojawiać się na horyzoncie każdego dnia o innej porze, co utrudnia rzeczywiste porównania jabłek z jabłkami”.

Poprzednie badania przeprowadzone na całym świecie, w tym w regionach Hiszpanii, Kanady i Litwy, wykazały podobny wzrost tendencji do kolizji podczas pełni księżyca. Każdy z nich stosował różne metody i proponował wiele możliwych przyczyn wyników. Iio i Lord uważają, że do wzrostu może przyczynić się kombinacja czynników. Czynniki takie jak zmęczenie kierowcy w nocy i wzmożona aktywność dzikich zwierząt mogą uzasadniać dalsze badania przeprowadzone przez ekspertów w dziedzinie transportu i zachowania zwierząt.

„Chociaż oświetlenie jest lepsze, nadal jest noc” – powiedział Lord. „Kiedy jedziesz nocą, nie jestem pewien, czy oświetlenie z różnych perspektyw jest o wiele większe w porównaniu do dnia”.

W badaniu tym podzielono również dane na różne regiony Teksasu, aby wyróżnić obszary wiejskie i miejskie. Obszar stołeczny Teksasu był jedynym regionem o niższym względnym ryzyku kolizji podczas pełni księżyca, ale różnica była nieistotna statystycznie. Obszar stołeczny składa się z 10 hrabstw rozciągających się od Llano do San Marcos i La Grange do Georgetown.

Regiony zostały podzielone na podstawie regionów gospodarczych zdefiniowanych przez kontrolera w Teksasie. Częstotliwość kolizji pojazdów z dziką fauną i florą w regionach High Plains, Południowego Teksasu, Środkowego Teksasu i Górnego Wschodu odnotowała wysoki wzrost w noce podczas pełni księżyca i wahał się od 57,8% do 125%. Region High Plains obejmuje głównie część Teksasu.

„Na obszarach wiejskich współczynnik kolizji podczas pełni księżyca był zwykle wyższy niż na obszarach miejskich” – powiedział Iio.

Lord wyjaśnił dalej, że niższe zagęszczenie dzikiej przyrody w miastach i zanieczyszczenie światłem w miastach również mogą przyczynić się do gorszych wyników na tych obszarach. W jaśniejszych obszarach miejskich efekt oświetlenia księżycowego może zostać osłabiony.

Identyfikacja gatunków dzikiej przyrody wykraczała poza zakres tych badań. W badaniach nie uwzględniono także zmian w natężeniu oświetlenia w okresie objętym badaniami dla analizowanych obszarów geograficznych. Przyszłe badania mogłyby wyjaśnić te luki, gdy dostępne będą dane o dokładniejszej rozdzielczości dotyczące natężenia ruchu, oświetlenia i identyfikacji gatunków dzikich zwierząt według regionu.

Potencjalne ulepszenia, takie jak zwiększone oświetlenie na obszarach wiejskich, dodanie reflektorów ostrzegających przed dziką przyrodą wzdłuż wiejskich autostrad lub zwiększenie liczby służb ratowniczych w określone noce również mogą wymagać dalszych rozważań i badań przez ekspertów naukowych, inżynieryjnych i ekonomicznych.

Więcej informacji:
Kentaro Iio i in., Czy częstotliwość kolizji pojazdów z dzikimi zwierzętami wzrasta w noce podczas pełni księżyca? Analiza krzyżowa przypadków, Badania dotyczące transportu, część D: Transport i środowisko (2024). DOI: 10.1016/j.trd.2024.104386

Dostarczone przez Uniwersytet Texas A&M


Cytat: Zagrożenie podczas pełni księżyca: 50% wzrost liczby kolizji pojazdów z dzikimi zwierzętami podczas księżycowych nocy (2024 r., 12 października) pobrano 12 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-full-moon-hazard-wildlife-vehicle. HTML

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy