Nowe badania wykazały skażenie bakteryjne w około 35% komercyjnych tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego w USA, co podkreśla znaczenie zwiększonych środków bezpieczeństwa i ciągłego monitorowania w celu ograniczenia zagrożeń dla zdrowia.
Naukowcy odkryli zarówno bakterie beztlenowe, jak i tlenowe w komercyjnych tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego. Ustalenia te, opublikowane w Mikrobiologia stosowana i środowiskowa, czasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego, wskazują, że atramenty te mogą potencjalnie powodować infekcje u ludzi. Badanie to jest szczególnie istotne, ponieważ stanowi pierwsze badanie obecności bakterii beztlenowych w komercyjnych tuszach do tatuażu.
„Nasze odkrycia pokazują, że nieotwarte i zamknięte tusze do tatuażu mogą być siedliskiem bakterii beztlenowych, o których wiadomo, że rozwijają się w środowiskach o niskiej zawartości tlenu, takich jak skórna warstwa skóry, wraz z bakteriami tlenowymi” – powiedział korespondent dr Seong-Jae (Peter) Kim. ., mikrobiolog z Oddziału Mikrobiologii, Krajowe Centrum Badań Toksykologicznych, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, Jefferson, Ark. „To sugeruje, że zanieczyszczone tusze do tatuażu mogą być źródłem infekcji obydwoma typami bakterii. Wyniki podkreślają znaczenie monitorowania tych produktów zarówno pod kątem bakterii tlenowych, jak i beztlenowych, w tym mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych”.
Metodologia Badań
Głównym celem nowego badania była ocena częstości występowania tlenowych i beztlenowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych w tuszach do tatuażu dostępnych na rynku amerykańskim. W celu wykrycia bakterii tlenowych badacze zmieszali 1–2 gramy roztworu tuszu do tatuażu z odpowiednimi podłożami i inkubowali je w standardowym inkubatorze, natomiast w celu wykrycia bakterii beztlenowych zmieszali roztwór atramentu z odpowiednimi podłożami i inkubowali je w komorze beztlenowej , urządzenie specjalnie zaprojektowane do hodowli beztlenowców. Komora ta jest pozbawiona tlenu poprzez ciągłe przepłukiwanie mieszaniną gazów, takich jak azot, dwutlenek węgla i wodór. Naukowcy przeprowadzili tę procedurę dla łącznie 75 tuszy do tatuażu od 14 różnych producentów.
Badacze odkryli, że około 35% tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego sprzedawanych w USA było skażonych bakteriami. „Obydwa rodzaje bakterii, te wymagające tlenu (tlenowe) i te, które nie potrzebują tlenu (beztlenowe), mogą zanieczyścić atramenty” – powiedział Kim. „Nie było jasnego związku między etykietą produktu zawierającą informację o sterylności a faktycznym brakiem skażenia bakteryjnego”.
Zagrożenia dla zdrowia i przyszłe kierunki badań
„Rosnąca popularność tatuowania w ostatnich latach zbiegła się ze wzrostem powikłań i działań niepożądanych związanych z tatuażem” – powiedziała Kim. „Należy zauważyć, że infekcje bakteryjne stanowią tylko jeden z aspektów tych powikłań. Oprócz infekcji bakteryjnych znaczną część tych problemów stanowią powikłania immunologiczne, takie jak reakcje zapalne i nadwrażliwość alergiczna, a także reakcje toksyczne. W świetle wyników naszych badań chcemy podkreślić znaczenie ciągłego monitorowania tych produktów w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego tuszów do tatuażu”.
Kim i jego współpracownicy posuną swoje badania w dwóch kluczowych kierunkach. Opracują skuteczniejsze metody wykrywania drobnoustrojów w tuszach do tatuażu, dzięki czemu proces będzie szybszy, dokładniejszy i mniej pracochłonny. Będą także prowadzić systematyczne badania w celu pogłębienia wiedzy na temat skażenia mikrobiologicznego w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego. Będzie to obejmować badanie występowania, współwystępowania i różnorodności zanieczyszczeń mikrobiologicznych, co jest niezbędne do zapobiegania zanieczyszczeniu tych produktów.
Odniesienie: „Wykrywanie bakterii beztlenowych i tlenowych w komercyjnych tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego” autorstwa Sunghyun Yoon, Sandeep Kondakala, Steven L. Foley, Mi Sun Moon, Mei-Chiung Jo Huang, Goran Periz, Janet Zang, Linda M. Katz, Seong-Jae Kim i Ohgew Kweon, 2 lipca 2024 r., Mikrobiologia stosowana i środowiskowa.
DOI: 10.1128/aem.00276-24