Strona główna nauka/tech 30 lat badań ujawnia zaskakującą poprawę zdrowia psychicznego w 10 minut

30 lat badań ujawnia zaskakującą poprawę zdrowia psychicznego w 10 minut

36
0


Radosna kobieta na zewnątrz parku

Badania w Ekopsychologia uważa, że ​​10 minut na łonie natury pomaga w leczeniu chorób psychicznych. W badaniu dokonano przeglądu danych z 30 lat i zwrócono uwagę na korzyści wynikające z narażenia na działanie substancji w miastach i na terenach dzikiej przyrody, zwłaszcza poprzez działania takie jak biwakowanie i prace ogrodnicze. Kładzie nacisk na zachowanie terenów zielonych.

Metaanaliza istniejących badań pokazuje, że kontakt z przyrodą przynosi korzyści osobom ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną.

Badanie pokazuje, że nawet 10 minut na świeżym powietrzu przynosi korzyści dorosłym osobom cierpiącym na choroby psychiczne. Przeglądając 30 lat badań, pokazano pozytywne skutki różnych ekspozycji na przyrodę, w tym parki miejskie i dziką przyrodę. Zajęcia takie jak biwakowanie i prace w ogrodzie przyniosły wymierne korzyści. Badanie podkreśla potrzebę zachowania terenów zielonych ze względu na zdrowie psychiczne.

Rola natury w zdrowiu psychicznym

Według nowego badania opublikowanego w recenzowanym czasopiśmie Ekopsychologiaspędzanie czasu na łonie natury – nawet zaledwie 10 minut – może przynieść krótkoterminowe korzyści dorosłym chorym psychicznie. W nowej metaanalizie zbadano opublikowane badania z 30 lat dotyczące społecznych, psychicznych i fizycznych skutków narażenia na kontakt z przyrodą, w tym z przyrodą miejską, dla zdrowia publicznego.

Liczne badania wykazały, że spędzanie czasu na łonie natury zmniejsza stres, poprawia myślenie i poprawia nastrój.

Joanny Bettmann Schaefer

Joanny Bettmann Schaefer. Źródło: Uniwersytet Utah

Metaanaliza 30 lat badań

„Wiemy, że natura odgrywa ważną rolę dla zdrowia ludzkiego, ale podmioty świadczące opiekę behawioralną i opiekę zdrowotną często zaniedbują myślenie o niej jako o interwencji” – powiedziała Joanna Bettmann, profesor w College of Social Work na Uniwersytecie Utah i główna autorka książki badanie. „Postanowiliśmy opracować pewne wytyczne oparte na dowodach dla tych dostawców”.

Spośród 14 168 badań, które spełniły początkowe kryteria wyszukiwania, Bettmann i jej multidyscyplinarny zespół badawczy starannie zawęzili swoją analizę do 45 badań, które obejmowały łącznie 1492 dorosłych uczestników ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną. Niektóre z badanych doświadczeń obejmowały ustrukturyzowane interwencje terapeutyczne, inne natomiast obejmowały wyłącznie doświadczenia natury.

Różne czasy trwania i wzorce ekspozycji na przyrodę

Ilość czasu, jaki uczestnicy badania spędzali na łonie natury, różniła się w zależności od badania; niektórzy uczestnicy spędzili zaledwie 10 minut w parku miejskim, podczas gdy inni spędzili wiele dni na wciągających przeżyciach dzikiej przyrody. W niektórych z uwzględnionych badań wykorzystano interwałową ekspozycję na przyrodę; w krótszych okresach czasu, kilka razy w tygodniu lub miesiącu. Inni stosowali dłuższe okresy ciągłej, wciągającej ekspozycji na przyrodę. Jednak różne czasy trwania i wzorce ekspozycji na przyrodę dały pozytywne rezultaty.

„Dziesięć minut na łonie natury jest znacznie mniej zastraszające, kosztowne i czasochłonne dla ludzi, którzy nie mają czasu, zasobów, zainteresowań, wsparcia społeczności ani sprzętu, aby wyruszać w dziką przyrodę na kilka dni lub tygodni” – napisali autorzy.

Pozytywne skutki różnych przestrzeni zewnętrznych

Analiza wykazała również, że największy pozytywny wpływ miały wodne przestrzenie zewnętrzne – rzeki, jeziora, oceany – oraz biwakowanie, rolnictwo i ogrodnictwo. Znaczący wpływ miała także przyroda miejska, góry i lasy.

„Wszystkie te różne typy przestrzeni zewnętrznych przyniosły pozytywne rezultaty, co podkreśla znaczenie ochrony terenów zielonych w naszym środowisku naturalnym i zabudowanym” – stwierdził Bettmann.

Wypełnianie luki między naturą a zdrowiem

Współautorami Bettmanna są Scott Couch i Dorothy Schmalz z Wydziału Parków, Rekreacji i Turystyki w U’s College of Health. Finansowanie badań pochodziło częściowo od Nature and Human Health Utah, organizacji non-profit założonej przez Schmalza i innych wykładowców Utah w celu zbadania sposobów wypełnienia luki między naturą a zdrowiem.

„Związek między naturą a zdrowiem psychicznym jest wszechobecny. Interwencje różnią się w zależności od badania, dlatego też wyniki są wszędzie” – powiedział Schmalz, profesor kierujący Wydziałem Parków, Rekreacji i Turystyki. „Praca, którą wykonała tutaj Joanna, łącząc to wszystko w całość, przeglądając i naprawdę próbując zrozumieć, jakie wydaje się ogólne przesłanie, jest niezwykle cennym wkładem w zrozumienie, na czym polega to połączenie”.

Zastosowanie ustaleń w środowisku naturalnym stanu Utah

Czy jest lepsze miejsce niż Utah, aby zastosować tę wiedzę w praktyce i dowiedzieć się, jak środowisko naturalne wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi?

„Tutaj jesteśmy otoczeni tymi wszystkimi niezwykłymi zasobami naturalnymi” – powiedziała – „a posiadanie tego rodzaju wiedzy, która pozwala wykorzystać naturę w zdrowiu behawioralnym i psychicznym, może pomóc uczynić Utah miejscem znanym z korzystania z ruchu na świeżym powietrzu w celu zachowania zdrowia psychicznego, fizycznie i emocjonalnie.”

Odniesienie: „Ekspozycja na przyrodę, nawet trwająca zaledwie 10 minut, może przynieść krótkoterminowe korzyści dorosłym z chorobami psychicznymi: metaanaliza” autorstwa Joanny E. Bettmann, Elizabeth Speelman, Ellison Blumenthal, Scott Couch i Dorothy L. Schmalz , 8 lipca 2024 r., Ekopsychologia.
DOI: 10.1089/eco.2023.0063





Link źródłowy