Strona główna nauka/tech 25 zapierających dech w piersiach nowych zdjęć przedstawiających kosmiczne odkrycia

25 zapierających dech w piersiach nowych zdjęć przedstawiających kosmiczne odkrycia

80
0


Chandra 25 obrazów

Obserwatorium rentgenowskie Chandra obchodzi swoje 25. urodziny 25 nowymi zdjęciami, podkreślającymi odkrycia dokonane w całym wszechświecie, od supernowych po gromady galaktyk. Zdjęcia ujawniają szczegóły ewolucji gwiazd, powstawania młodych gwiazd, a nawet ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym. Źródło: NASA/SAO/CXC

25. rocznica Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra uczczona jest nowymi zdjęciami obejmującymi ciała lokalnego Układu Słonecznego po odległe gromady galaktyk, ukazujące rolę obserwatorium w pogłębianiu naszej wiedzy o wszechświecie.

  • Z okazji 25. rocznicy wydano kolekcję 25 nowych zdjęć NASAObserwatorium Rentgenowskie Chandra.
  • Teleskop został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie promu kosmicznego Columbia 23 lipca 1999 r.
  • Od tego czasu Chandra obserwowała tysiące obiektów — niektóre z nich wielokrotnie — i dokonała niezrównanych odkryć.
  • To zgromadzenie reprezentuje zakres obiektów i zjawisk badanych przez Chandrę, od czarnych dziur po eksplodujące gwiazdy i wiele innych.
Ilustracja Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra

Ilustracja przedstawiająca obserwatorium rentgenowskie Chandra w kosmosie. Źródło: NASA/CXC/SAO

Świętujemy 25. rocznicę Chandry w kosmosie

Ten montaż zawiera 25 nowych zdjęć z danymi z należącego do NASA Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra, które opublikowano z okazji 25. rocznicy wyniesienia teleskopu w przestrzeń kosmiczną. Od czasu wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną 23 lipca 1999 r. Chandra jest sztandarową misją NASA w zakresie astronomii rentgenowskiej w ramach floty „Wielkich Obserwatoriów”. Chandra odkrywa nowe, egzotyczne zjawiska i bada stare tajemnice, obserwując obiekty w naszym Układzie Słonecznym aż do niemal krawędzi obserwowalnego Wszechświata.

Obrazy te, zawierające dane z Chandry, pokazują, jak astronomia rentgenowska bada wszystkie zakątki Wszechświata. (Niektóre zdjęcia zawierają nowo dodane dane z Chandry do wcześniej opublikowanych zdjęć i danych z innych teleskopów.) W tej kolekcji znajduje się szeroki zakres obiektów astronomicznych. W centrum znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych celów Chandry, pozostałość po supernowej Cassiopeia A (Cas A). Był to jeden z pierwszych obiektów zaobserwowanych przez Chandrę po jej wystrzeleniu w 1999 roku i od tego czasu astronomowie często wracali do obserwacji Cas A za pomocą Chandry.

Odkrycia i spostrzeżenia Chandry

Chandra szybko odkryła punktowe źródło promieni rentgenowskich po raz pierwszy w ośrodku Cas A, później potwierdzono, że był to: gwiazda neutronowa. Później Chandra została wykorzystana do odkrycia dowodów na „nadciekły” wewnątrz gwiazdy neutronowej Cas Aaby odkryć, co mogła mieć pierwotna masywna gwiazda wywrócił się na lewą stronę, gdy eksplodowałi poczynić ważny krok w ustaleniu, w jaki sposób eksplodują gigantyczne gwiazdy.

Niezrównana ostrość zdjęć rentgenowskich wykonanych przez Chandrę jest idealna do badania gorących szczątków i cząstek energetycznych pozostałych po eksplozjach supernowych. Inne przykłady w tej nowej kolekcji to Mgławica Krab, G21.5-0.9, MSH 15-52 i SN 1987A. Chandra bada także różne gałęzie ewolucji gwiazd, takie jak „mgławice planetarne”, gdy gwiazdom takim jak Słońce kończy się paliwo i zrzucają swoje zewnętrzne warstwy, co widać na zdjęciu Chandra z HB 5.

Chandra 25 obrazów oznaczonych etykietą

Obrazy z okazji 25. rocznicy Chandry, oznaczone. Źródło: NASA/SAO/CXC

Cykl życia gwiazd w obiektywie Chandry

Chandra przygląda się także temu, co dzieje się na początku cyklu życia gwiazd, dostarczając informacji o niektórych z najmłodszych i najbardziej masywnych gwiazd. Obrazy tych gwiezdnych żłobków w montażu „25 na 25” obejmują Mgławicę Oriona, Kocia Łapa, M16 (znaną również jako „Filary Stworzenia”), Cień Nietoperza i NGC 3324. Widok bardziej dojrzałej gromady gwiazd, NGC 3532, jest również uwzględniony. Dane rentgenowskie są szczególnie przydatne do badania takich obiektów, ponieważ młode gwiazdy często wytwarzają obfite promieniowanie rentgenowskie, co pozwala gwiazdom będącym członkami gromad na wybranie ich z pierwszego planu lub tła starszych obiektów. Ostre obrazy i czułość Chandry umożliwiają także dostrzeżenie znacznie większej liczby źródeł.

Chandra obserwuje galaktyki – w tym naszą własną droga Mlecznagdzie supermasywny czarna dziura znajduje się w jego centrum. Chandra bada także inne galaktyki, co widać na nowych zdjęciach NGC 7469, Centaurusa A, NGC 6872, NGC 1365 i Arp 220.

Obserwowanie galaktyk i gromad galaktyk

Astronomowie przyglądają się jeszcze większym strukturom, takim jak gromady galaktyk za pomocą Chandry, gdzie setki lub tysiące galaktyk są zanurzone w gazie o temperaturze wielu milionów stopni, który może wykryć jedynie teleskop rentgenowski. W tej publikacji zdjęć M86 i gromada w Pannie, Abell 2125 i MACS J0035 są przykładami gromad galaktyk zaobserwowanych przez Chandrę.

Bliżej domu Chandra przyczyniła się do badań planet i komet w naszym Układzie Słonecznym, w tym m.in Wenus, Mars, Saturn, a nawet sama Ziemia. Tę umiejętność eksploracji Układu Słonecznego reprezentuje obraz zorzy polarnej Jowiszuchwycone w promieniach rentgenowskich, w tej kolekcji.

Zdjęcia niektórych z tych obiektów były już publikowane wcześniej, ale teraz zawierają nowe dane rentgenowskie lub zostały połączone z różnymi danymi z innych teleskopów. Niektóre z tych obiektów nigdy wcześniej nie były ujawniane na podstawie danych Chandry.

Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla zarządza programem Chandra. Centrum rentgenowskie Chandra w Obserwatorium Smithsonian Astrophysical Observatory kontroluje badania naukowe z Cambridge w stanie Massachusetts i operacje lotnicze z Burlington w stanie Massachusetts.





Link źródłowy