Strona główna nauka/tech 25 oszałamiających zdjęć z okazji 25. rocznicy powstania Chandry w NASA

25 oszałamiających zdjęć z okazji 25. rocznicy powstania Chandry w NASA

76
0


Chandra 25 obrazów

Odkryj różnorodność wszechświata przez obiektyw Chandry na tej oszałamiającej mozaice zawierającej 25 nowych zdjęć rentgenowskich galaktyk, mgławic i czarnych dziur odsłoniętych z okazji 25. rocznicy powstania. Źródło: NASA/SAO/CXC

NASAObserwatorium Rentgenowskie Chandra upamiętnia 25 lat nowymi zdjęciami kosmosu i historią znaczącego wkładu w eksplorację kosmosu i edukację. Od czasu swojej premiery w 1999 r. Chandra pomogła odkryć kosmiczne tajemnice i wspierała rozwój tysięcy astronomów, utrzymując swój status kamienia węgielnego w badaniach astrofizycznych.

Aby uczcić 25. rocznicę swojego wystrzelenia, należące do NASA Obserwatorium Rentgenowskie Chandra publikuje 25 nigdy wcześniej nie widzianych zdjęć szerokiej gamy obiektów kosmicznych.

Obrazy te, zawierające dane z Chandry, pokazują, jak astronomia rentgenowska bada wszystkie zakątki Wszechświata. Łącząc promieniowanie rentgenowskie z Chandry z innymi kosmicznymi obserwatoriami i teleskopami naziemnymi, jak ma to miejsce w przypadku wielu z tych zdjęć, astronomowie mogą odpowiedzieć na największe pytania i zbadać długotrwałe tajemnice kosmosu.

Premiera i dziedzictwo Chandry

23 lipca 1999 r. prom kosmiczny Columbia wystartował na orbitę, niosąc Chandrę, która była wówczas najcięższym ładunkiem, jaki kiedykolwiek przeniósł prom. Pod przewodnictwem komandor Eileen Collins astronauci na pokładzie statku Columbia pomyślnie umieścili Chandrę na jej wysoce eliptycznej orbicie, która zajmuje jej prawie jedną trzecią odległości do Księżyca.

„Przez ćwierć wieku Chandra dokonywała kolejnych niesamowitych odkryć” – powiedział Pat Slane, dyrektor Centrum Rentgenowskiego Chandra zlokalizowanego w Smithsonian Astrophysical Observatory w Cambridge w stanie Massachusetts. „Astronomowie wykorzystali Chandrę do badania tajemnic, o których nawet nie wiedzieliśmy, kiedy budowaliśmy teleskop – w tym egzoplanet i ciemnej energii”.

Kosmiczny Teleskop Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra

Obserwatorium rentgenowskie Chandra to najczulszy teleskop rentgenowski, jaki kiedykolwiek zbudowano. Źródło: NASA/CXC/NGST

Wpływ obserwacji rentgenowskich

Promienie rentgenowskie to szczególnie przenikliwy rodzaj światła, który ujawnia niezwykle gorące obiekty i bardzo energetyczne procesy fizyczne. Wiele fascynujących obszarów kosmosu silnie świeci w promieniach rentgenowskich, np. pozostałości po eksplodowanych gwiazdach i materia wirująca wokół czarnych dziur. Gwiazdy, galaktyki, a nawet planety również emitują promieniowanie rentgenowskie, które można badać za pomocą Chandry.

„Chandra to historia wielkiego sukcesu ludzkości i jej pogoni za wiedzą” – powiedział Andrew Schnell, pełniący obowiązki kierownika projektu Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra w należącym do tej agencji Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w stanie Alabama. „Niesamowite osiągnięcia Chandry są możliwe dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu zespołu”.

Nowy zestaw zdjęć to próbka prawie 25 000 obserwacji, które Chandra wykonała w ciągu ćwierćwiecza swojej obecności w przestrzeni kosmicznej.

Chandra 25 obrazów oznaczonych etykietą

Zdjęcia z okazji 25. rocznicy Chandry, każde z etykietą. Źródło: NASA/SAO/CXC

Podstawowa historia Chandry

W 1976 roku Riccardo Giacconi i Harvey Tananbaum po raz pierwszy zaproponowali NASA misję, która pewnego dnia stanie się Chandrą. Ostatecznie Chandra została wybrana na jedno z „Wielkich Obserwatoriów” NASA, wraz z… Kosmiczny teleskop Hubble oraz obecnie wycofane Obserwatorium Promieni Gamma Compton i Kosmiczny Teleskop Spitzera, każdy obserwujący inny rodzaj światła.

W 2002 roku Giacconi otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki „za pionierski wkład w astrofizykę, który doprowadził do odkrycia kosmicznych źródeł promieniowania rentgenowskiego”, co położyło podwaliny pod rozwój i wystrzelenie Chandry.

Współpraca i dziedzictwo w astronomii

Obecnie astronomowie w dalszym ciągu wykorzystują dane z Chandry w połączeniu z innymi potężnymi teleskopami, w tym NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer) i wiele innych. Na przykład w zeszłym roku współpraca Chandry z Webbem doprowadziła do odkrycia dowodów na istnienie dwóch najodleglejszych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek widziano (według doniesień Tutaj I Tutaj) i współpracuję z IXPE ujawnił „kości” upiornej kosmicznej dłoni podczas badania mgławicy rentgenowskiej utworzonej przez a pulsar.

Chandra science umożliwiła uzyskanie ponad 700 doktoratów i wsparła różnorodną pulę talentów, składającą się z ponad 3500 studentów studiów licencjackich i magisterskich, około 1700 doktorantów i ponad 5000 wyjątkowych głównych badaczy w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Zapotrzebowanie na teleskop utrzymywało się przez całą misję stale na bardzo wysokim poziomie i udało się zatwierdzić jedynie około 20% wymaganego czasu obserwacji.

Naukowcy napisali ponad 10 000 recenzowanych i zaakceptowanych artykułów w oparciu o dane z Chandry, zbierając prawie pół miliona cytowań, co czyni tę misję jedną z najbardziej produktywnych misji NASA w astrofizyce.

Dziedzictwo i zarządzanie Chandry

„W imieniu załogi STS-93 jesteśmy ogromnie dumni z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra i jego genialnego zespołu, który zbudował i wystrzelił ten astronomiczny skarb” – powiedziała Eileen Collins, dowódca misji promu kosmicznego Columbia, która wyniosła Chandrę w przestrzeń kosmiczną w 1999 r. „Odkrycia Chandry nieustannie nas zdumiewały i robiły na nas wrażenie przez ostatnie 25 lat”.

Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla zarządza programem Chandra. Centrum rentgenowskie Chandra w Obserwatorium Smithsonian Astrophysical Observatory kontroluje badania naukowe z Cambridge w stanie Massachusetts i operacje lotnicze z Burlington w stanie Massachusetts. Głównym wykonawcą statku kosmicznego była firma Northrop Grumman z Redondo Beach w Kalifornii.





Link źródłowy