Przetworzone mięsa i napoje bezalkoholowe są silnie powiązane ze zwiększoną śmiertelnością.
Niedawne badanie wykazało, że u osób starszych spożywających duże ilości ultraprzetworzonej żywności, sklasyfikowanej w systemie NOVA, ryzyko zgonu było o 10% wyższe w ciągu średniego okresu obserwacji wynoszącego 23 lata w porównaniu z osobami, które spożywały mniej przetworzonej żywności.
Ustalenia opierają się na dużym badaniu, w którym przez prawie trzydzieści lat wzięło udział ponad pół miliona dorosłych Amerykanów. Wyniki wykazały, że większe spożycie ultraprzetworzonej żywności wiązało się z umiarkowanym wzrostem liczby zgonów z jakiejkolwiek przyczyny oraz zgonów związanych szczególnie z chorobami serca lub cukrzycą, ale nie stwierdzono związku ze zgonami spowodowanymi nowotworem.
„Wyniki naszych badań potwierdzają obszerniejszą literaturę, w tym badania obserwacyjne i eksperymentalne, która wskazuje, że spożycie ultraprzetworzonej żywności niekorzystnie wpływa na zdrowie i długowieczność” – powiedziała dr Erikka Loftfield, badacz Stadtman w National Cancer Institute. „Jednak nadal wiele nie wiemy, w tym jakie aspekty ultraprzetworzonej żywności stwarzają potencjalne ryzyko dla zdrowia”.
Loftfield przedstawił ustalenia podczas NUTRITION 2024, sztandarowego dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia, które odbyło się w dniach 29 czerwca–2 lipca w Chicago.
W badaniu wykorzystano dane od ponad 540 000 osób, które w połowie lat 90. XX wieku, w wieku od 50 do 71 lat, przekazały informacje na temat swoich nawyków żywieniowych i stanu zdrowia. Od tego czasu ponad połowa uczestników zmarła. Naukowcy przeanalizowali ogólny wskaźnik zgonów wśród osób, które na początku badania znajdowały się na 90. percentylu pod względem spożycia ultraprzetworzonej żywności w porównaniu z tymi na 10. percentylu, a także przyjrzeli się powiązaniom z określoną żywnością i określonymi chorobami.
Wytyczne żywieniowe i zagrożenia dla zdrowia
„Zaobserwowaliśmy, że wysoko przetworzone mięso i napoje bezalkoholowe to kilka podgrup ultraprzetworzonej żywności najsilniej powiązanej z ryzykiem śmiertelności, a dieta uboga w tę żywność jest już zalecana w celu zapobiegania chorobom i promocji zdrowia” – powiedział Loftfield. Wytyczne dietetyczne dla Amerykanów zalecają ograniczenie napojów słodzonych cukrem i przetworzonych mięs, takich jak hot dogi, kiełbaski i wędliny.
W tym badaniu naukowcy zastosowali wiele strategii w celu sklasyfikowania poziomu przetwarzania różnych produktów spożywczych. Obejmowało to rozbicie danych z kwestionariusza dotyczącego częstotliwości spożycia żywności na poszczególne rodzaje żywności i składników, a także uwzględnienie konsensusu ekspertów w sprawie kategoryzacji składników diety zgodnie z rubryką znaną jako system klasyfikacji NOVA.
Naukowcy uwzględnili także inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko śmierci, takie jak palenie i otyłość. Odkryli, że osoby spożywające więcej ultraprzetworzonej żywności miały również wyższy wskaźnik masy ciała i niższy wynik wskaźnika zdrowego odżywiania (miara jakości diety oparta na tym, jak bardzo dieta danej osoby jest zgodna z Wytycznymi żywieniowymi dla Amerykanów). Analiza wykazała jednak, że zmienne te nie wyjaśniły związku między spożyciem żywności ultraprzetworzonej a zwiększoną śmiertelnością, ponieważ powiązania między większym spożyciem żywności ultraprzetworzonej a ryzykiem śmiertelności utrzymywały się również wśród osób sklasyfikowanych jako osoby posiadające lepszą lub gorszą jakość diety. jak wśród osób sklasyfikowanych jako osoby z prawidłową wagą lub otyłe.
Jedynym zastrzeżeniem jest to, że projekt badania nie pozwolił naukowcom na określenie związku przyczynowego. Ponadto Loftfield zauważył, że podaż żywności i preferencje żywieniowe w USA uległy znacznym zmianom od czasu zebrania danych wyjściowych do badania w połowie lat 90. XX wieku, co podkreśliło znaczenie kontynuowania badań w celu dalszego wyjaśnienia związków między przetwarzaniem żywności a zdrowiem człowieka.
Odniesienie: „Spożycie i śmiertelność ultraprzetworzonej żywności w badaniu diety i zdrowia NIH-AARP” autorstwa: Erikka Loftfield, Caitlin P. O’Connell, Leila Abar, Lisa Kahle, Xuehong Zhang, Xinyuan Zhang, Longgang Zhao, Leandro Rezende, Renata Bertazzi Levy, Fernanda Rauber, Charles E. Matthews, Hyokyoung G. Hong, Linda M. Liao, Rashmi Sinha, Neha Khandpur i Eurídice Martínez Steele, 30 czerwca 2024 r., ŻYWIENIE 2024.