Strona główna nauka/tech 215 milionów hektarów lasów – obszar większy niż Meksyk – mogłoby odrosnąć...

215 milionów hektarów lasów – obszar większy niż Meksyk – mogłoby odrosnąć samoistnie, jeśli tylko zostawimy to w spokoju

41
0


Las Australii

Źródło: Pixabay/CC0 domena publiczna

Około 215 milionów hektarów ziemi – obszar większy niż Meksyk – można ponownie zalesiać w sposób naturalny i bez kosztownego sadzenia ręcznego, nasz nowe badania widać.

Pozwoliłoby nam to zrównoważyć około 23,4 gigaton globalnej emisji gazów cieplarnianych w ciągu następnych trzech dekad. To równowartość emisji dwutlenku węgla w Australii przez około 50 lat (zakładając, że do 2023 r poziomy emisji utrzymują się).

Ekstensywne i skuteczne przywracanie lasów ma kluczowe znaczenie dla łagodzenia zmiany klimatu i ochrony różnorodności biologicznej.

Ważne jest, abyśmy znaleźli opłacalne sposoby na pozyskanie i utrzymanie większej liczby drzew w ziemi. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest pozwolenie lasom na samodzielne odrastanie. Nie jest to jednak możliwe w Wszystko wylesionych gruntów, ponieważ aby to podejście zadziałało, potrzebne są pewne warunki środowiskowe.

W naszym badaniu zidentyfikowaliśmy obszary, w których to podejście ma duży potencjał.

Korzyści z naturalnej regeneracji

Na całym świecie 65% pierwotnego zasięgu lasów tropikalnych zostało utracone, aby zrobić miejsce dla rozwoju człowieka, np rolnictwo, drogi i urbanizacja. Wylesianie przyczyniło się do klimatu zmiana I utrata różnorodności biologicznej.

Straciliśmy także niepokojącą ilość tego, co badacze nazywają „usługami ekosystemu”, co oznacza korzyści, jakie ludzie czerpią z natury, jak czysta woda.

Renaturyzacja lasów to ważną strategią odwrócenia szkód.

Nasza gazeta, opublikowane w czasopiśmie Naturazbadano, gdzie naturalna regeneracja prawdopodobnie zakończy się sukcesem ze względu na otaczające warunki środowiskowe.

Odnowienie naturalne jest ważne, bo czasami jest lepsze niż ręczne sadzenie drzew, które obejmuje koszty sadzonek, pracy ręcznej, nawożenia i pielęgnacji.

Stosowanie technik ręcznych w zdegradowanych krajobrazach może być kosztowne. Może być również mniej skuteczny pod względem przywracania rodzimej różnorodności biologicznej i utrzymywania dobrego funkcjonowania systemów wodnych.

Regeneracja naturalna jest tańszą alternatywą. Oznacza to umożliwienie lasom odrastania samodzielnie lub przy starannie zaplanowanej interwencji człowieka.

Na przykład naturalne ponowne zalesianie może kosztować od 12 i 3880 dolarów za hektar. Natomiast metody aktywnej regeneracji w tropikach będą kosztować ok 105 i 25 830 dolarów za hektar.

Metody przywracania naturalnego odnowienia często zapewniają lepszy długoterminowy sukces i lepsze wyniki w zakresie różnorodności biologicznej niż pełne ręczne sadzenie drzew.

Badania wykazały, że „sukces” różnorodności biologicznej – oznaczający bogatszą różnorodność biologiczną i większą liczbę gatunków – może zależeć nawet od 56% wyższy gdy stosowano metody naturalnego odnowienia (a nie projekty ręcznego sadzenia).

Gdzie projekty naturalnego ponownego zalesiania mogą odnieść sukces?

Do tej pory nie zawsze było jasne, jak przewidzieć obszary, w których najprawdopodobniej nastąpi naturalna regeneracja. To sprawiło, że było to trudne regeneracja naturalna na dużą skalę projektowanie.

Nasze badania niwelują tę lukę. Zidentyfikowaliśmy najlepsze obszary do wdrożenia naturalnego podejścia w tropikach.

Skupiliśmy się na tropikalnych regionach zalesionych, ponieważ są one szczególnie ważne.

Ich różnorodność biologiczna jest niezrównana i zapewnia ludziom szerokie usługi gospodarcze, kulturalne i rekreacyjne.

Oni także rosną znacznie szybciej niż inne typy lasówi wiele dużych lasów tropikalnych już było oczyszczony i zdegradowany.

Czynniki, które sprawiają, że las ma szansę na naturalną regenerację, obejmują:

  • ilość otaczającego lasu
  • odległość do istniejącego lasu i
  • zawartość węgla organicznego w glebie

Sugeruje to, że obszary o wyższym poziomie degradacji krajobrazu i intensywnym użytkowaniu gruntów będą miały mniejsze szanse na naturalną regenerację.

Ustaliliśmy, że odpowiednie warunki środowiskowe do naturalnej regeneracji występują w:

  • 98 milionów hektarów w strefie neotropikowej (obejmującej wiele obszarów w Ameryce Południowej i Środkowej)
  • 90 milionów hektarów w tropikach Indomalajów (obejmujących wiele obszarów w Azji Południowo-Wschodniej, Malezji i Indiach)
  • 25,5 miliona hektarów na kontynencie afrykańskim

Aż do 52% tej naturalnej regeneracji mogłoby nastąpić w zaledwie pięciu krajach: Brazylii, Indonezji, Chinach, Meksyku i Kolumbii.

Sugeruje to, że kraje te byłyby doskonałymi kandydatami do projektów naturalnej rewitalizacji na dużą skalę.

Ustaliliśmy również, że w 29 innych krajach każdy ma co najmniej milion hektarów, które można w naturalny sposób ponownie zalesić.

Zidentyfikowaliśmy 400 000 hektarów wylesionych terenów z potencjałem naturalnej regeneracji lasów w australijskich tropikach.

Świat zobowiązał się do naprawy lasów

Świat zobowiązał się do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie odtwarzania lasów, aby znacząco zwiększyć powierzchnię ekosystemów leśnych do roku 2050.

Zobowiązania te obejmują Wyzwanie w Bonnktórego celem jest przywrócenie 350 mln hektarów do 2030 r.

Kolejnym jest Target 2 z niedawno przyjętych Globalne ramy różnorodności biologicznejw którym wzywa się do przywrócenia do 2030 r. 30% powierzchni zdegradowanych ekosystemów.

Osiągnięcie tych celów, szczególnie w przypadku krajów o gospodarkach wschodzących, nie będzie możliwe przy zastosowaniu samych technik aktywnej rewitalizacji. Wynika to z ograniczeń związanych z kosztami i wykonalnością.

Aby pomóc w tym globalnym zadaniu, stworzyliśmy nasz zbiór danych dostępny publicznie i darmowy.

Społeczności lokalne w centrum

Zachęcanie do naturalnego odnowienia pozostaje poważnym wyzwaniem, szczególnie na gruntach będących własnością prywatną i zarządzanych wspólnie, ponieważ może to oznaczać ograniczenie dostępności gruntów do innych celów.

Zapewnienie lokalnym mieszkańcom szkoleń i wsparcia uprawiać, zbierać i sprzedawać produkty pochodzące z naturalnie odnawiających się lasów jest również istotne. Może to pomóc w utrzymaniu i rozwoju młodych, naturalnie regenerujących się lasów.

Dochód ten mógłby uzupełnić lub zastąpić płatności, jakie obecnie otrzymują właściciele gruntów i miejscowa ludność za opiekę nad gruntami i zapobieganie ich wylesianiu. Podejścia oparte na płatnościach nie zawsze są zrównoważone w perspektywie długoterminowej.

Obecnie wiele lasów jest kontrolowanych i zarządzanych przez rządy centralne lub krajowe. Zapewnienie społecznościom lokalnym i tubylczym kontroli nad lasami pomogłoby zachęcić renowacja odpowiadająca lokalnym potrzebom.

Wymaga to jednak odpowiedniego wsparcia technicznego i monitorowania.

Co ważne, nasza analiza nie określa, gdzie należy, a gdzie nie należy podejmować działań renowacyjnych. Pokazujemy jedynie, gdzie naturalne odnowienie lasu jest możliwe lub ma większe szanse na powodzenie.

My wywołania echa aby zapewnić, że odbudowa nastąpi w możliwie najbardziej sprawiedliwy sposób i na pierwszym planie znajdą się potrzeby lokalnej ludności.

Dajmy temu szansę

Naturalne odnowienie lasów stwarza szansę na tanie i skuteczne przywrócenie rozległych obszarów leśnych. Może pomóc złagodzić skutki zmiany klimatu i pomóc krajom w osiągnięciu celów w zakresie redukcji emisji.

Inne korzyści obejmują ochronę różnorodności biologicznej, regulację zasobów wodnych, ograniczenie erozji i zwiększenie odporności ekosystemów.

Kluczowe znaczenie ma uznanie ogromnej zdolności regeneracyjnej lasów tropikalnych.

Ważne jest również, aby towarzyszyło to ochronie nienaruszonych lasów i ograniczaniu wylesiania.

Dostarczone przez The Conversation


Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.Rozmowa

Cytat: 215 milionów hektarów lasu – obszar większy niż Meksyk – mogłoby samo odrosnąć, jeśli tylko zostawimy go w spokoju (2024, 3 listopada) pobrano 3 listopada 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10 -milion-hektarów-powierzchnia-leśna-bigger.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy