Strona główna nauka/tech 2000-letni eliksir psychodeliczny znaleziony w starożytnym egipskim kubku

2000-letni eliksir psychodeliczny znaleziony w starożytnym egipskim kubku

6
0


Zbliżenie: kubek Besa
Zbliżenie trójwymiarowej repliki egipskiego kubka Bes użytego w badaniu. Źródło: Cassidy Delamarter

W starożytnym egipskim kubku znaleziono substancje halucynogenne, co potwierdza ich użycie w rytuałach płodności związanych z bogiem Besem.

Profesor z Uniwersytetu Południowej Florydy odkrył w egipskim kubku pierwszy fizyczny dowód obecności halucynogenów, potwierdzając pisemne zapisy oraz wielowiekowe mity na temat rytuałów i praktyk starożytnego Egiptu. Davide Tanasi przeprowadził zaawansowane analizy chemiczne jednego z niewielu zachowanych na świecie egipskich kubków Bes.

Te kubki, w tym ten podarowany Muzeum Sztuki w Tampie w 1984 roku, ozdobione są głową Besa, starożytnego egipskiego bóstwa lub demona stróża, czczonego w celu ochrony, płodności, leczenia leczniczego i magicznego oczyszczenia. Opublikowano niedawno w Nature’s Creating 3D Replica of a Bes Mug

University of South Florida scholar Davide Tanasi creates a 3D replica of the Egyptian Bes mug used in the study. Credit: Cassidy Delamarter

“There’s no research out there that has ever found what we found in this study,” Tanasi said. “For the first time, we were able to identify all the chemical signatures of the components of the liquid concoction contained in the Tampa Museum of Art’s Bes mug, including the plants used by Egyptians, all of which have psychotropic and medicinal properties.”

Rola kubków Bes w starożytnych rytuałach

Obecność kubków Bes w różnych kontekstach przez długi czas niezwykle utrudniała spekulacje na temat ich zawartości lub roli w kulturze starożytnego Egiptu.

„Egiptolodzy od dawna spekulują, do czego mogły służyć kubki z głową Besa i do jakiego rodzaju napoju, np. wody święconej, mleka, wina czy piwa” – powiedział Branko van Oppen, kurator wystawy Sztuka grecka i rzymska w Muzeum Sztuki w Tampie. „Eksperci nie wiedzieli, czy tych kubków używano w życiu codziennym, do celów religijnych czy w magicznych rytuałach”.

Na podstawie mitów sformułowano kilka teorii na temat kubków i wazonów, ale niewiele z nich zostało przetestowanych w celu ujawnienia dokładnych składników, dopóki prawda nie została wydobyta warstwa po warstwie.

Analiza chemiczna i powiązania mitologiczne

Tanasi, który opracował to badanie w ramach projektu Archeologii Diety Śródziemnomorskiej promowanego przez Instytut USF ds Zaawansowane studium kultury i środowiskawspółpracował z kilkoma badaczami i partnerami USF we Włoszech na Uniwersytecie w Trieście i Uniwersytecie w Mediolanie w celu przeprowadzenia badań chemicznych i DNA ćwiczenie. Korzystając ze sproszkowanej próbki pochodzącej ze skrobania z wewnętrznych ścian wazonu, zespół po raz pierwszy połączył wiele technik analitycznych, aby odkryć, co ostatnio znajdowało się w kubku.

Nowa taktyka okazała się skuteczna i ujawniła, że ​​w wazonie znajdował się koktajl środków psychodelicznych, płynów ustrojowych i alkoholu – tej kombinacji według Tanasi użyto w magicznym rytuale odtwarzającym egipski mit, prawdopodobnie wpływającym na płodność. Mikstura była aromatyzowana miodem, nasionami sezamu, orzeszkami piniowymi, lukrecją i winogronami, które powszechnie stosowano, aby nadać napojowi wygląd krwi.

Davide Tanasi tworzy trójwymiarową replikę kubka Bes
Uczony z Uniwersytetu Południowej Florydy, Davide Tanasi, stworzył trójwymiarową replikę egipskiego kubka Bes użytego w badaniu. Źródło: Cassidy Delamarter

„Te badania uczą nas o magicznych rytuałach w okresie grecko-rzymskim w Egipcie” – powiedział Van Oppen. „Egiptolodzy uważają, że ludzie odwiedzali tzw. Komnaty Besa w Sakkarze, gdy chcieli potwierdzić pomyślną ciążę, ponieważ ciąże w starożytnym świecie wiązały się z niebezpieczeństwami. Zatem ta kombinacja składników mogła zostać wykorzystana w magicznym rytuale wywołującym wizje snów w kontekście niebezpiecznego okresu porodu.

„Religia to jeden z najbardziej fascynujących i zagadkowych aspektów starożytnych cywilizacji” – stwierdził Tanasi. „Dzięki tym badaniom znaleźliśmy naukowy dowód na to, że egipskie mity zawierają jakąś prawdę, co pomaga nam rzucić światło na słabo poznane rytuały, które prawdopodobnie miały miejsce w komorach Bes w Sakkarze, w pobliżu Wielkich Piramid w Gizie. ”

Davide Tanasi trzymający replikę egipskiego kubka Bes
Uczony z Uniwersytetu Południowej Florydy, Davide Tanasi, trzyma wygenerowaną w 3D replikę egipskiego kubka Bes. Źródło: Cassidy Delamarter

Kubek Bes jest obecnie wystawiony w Muzeum Sztuki w Tampie i można go oglądać na wystawie „Preludium: wprowadzenie do stałej kolekcji”. Zobacz model 3D kubka Bes wyprodukowanego przez Instytut Eksploracji Cyfrowej USF.

Odniesienie: „Wieloanalityczne badanie ujawnia substancje psychotropowe w ptolemejskiej wazie egipskiej” autorstwa Davide Tanasi, Branko F. van Oppen de Ruiter, Fiorella Florian, Radmila Pavlovic, Luca Maria Chiesa, Igor Fochi, Chiaramaria Stani, Lisa Vaccari, Dale Chaput, Giorgio Samorini , Alberto Pallavicini, Sabrina Semeraro, Anastasia Serena Gaetano, Sabina Licen, Pierluigi Barbieri i Enrico Greco, 13 listopada 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-78721-8



Link źródłowy