Strona główna zdrowie 20-letni mężczyzna z ciągłym katarem odkrywa, że ​​jego mózg wystaje i „wycieka”

20-letni mężczyzna z ciągłym katarem odkrywa, że ​​jego mózg wystaje i „wycieka”

42
0


Katar, który 20-latek cierpiał od sześciu lat, okazał się być skutkiem wybrzuszenia mózgu przez dziurę w czaszce.

Niezidentyfikowany mężczyzna z Syrii po urazie głowy cierpiał na chroniczny katar, bóle głowy i drgawki.

To, co uważał za po prostu objaw przeziębienia, było w rzeczywistości „wyciekiem” płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) – przejrzystego płynu, który chroni mózg i kręgosłup.

Problem zaczął się po tym, jak sześć lat wcześniej pacjent miał wypadek samochodowy, w wyniku którego doznał urazu głowy, ale odmówił wówczas leczenia. Następnie zaczął odczuwać umiarkowane bóle głowy i drgawki, a także katar.

20-letni anonimowy pacjent od sześciu lat doświadczał wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego (zdjęcie stockowe)

20-letni anonimowy pacjent od sześciu lat doświadczał wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego (zdjęcie stockowe)

Po wykonaniu obrazowania mózgu mężczyzny lekarze zdiagnozowali u niego urazową przepuklinę mózgową – stan, w którym substancja mózgowa ucieka przez otwory w czaszce, takie jak jama nosowa.

Najczęściej przepuklina mózgowa jest rzadką wadą wrodzoną, w wyniku której tkanka pokrywająca mózg i prawdopodobnie jego części wychodzą przez otwory w czaszce.

Wada wrodzona występuje u około jednego na 10 400 urodzeń, czyli u około 375 dzieci rocznie.

Jednak w niektórych przypadkach u ludzi może rozwinąć się urazowy przepuklina mózgowa po doświadczeniu jakiegoś urazu lub urazu głowy lub mózgu, a stan ten może rozwinąć się wiele lat po pierwotnym urazie, jeśli pacjent odmówi leczenia.

Ponieważ schorzenie to jest tak rzadkie, nie są znane dane dotyczące liczby traumatycznych przepukliny mózgowej występujących rocznie w USA.

Jednak jeden badanie szacuje, że przepuklina mózgowa nosa, taka jak ta, którą miał 20-latek, występuje raz na 40 000 żywych urodzeń w USA rocznie.

Według syryjskiego pacjenta raport przypadkuw około 10–30% złamań podstawy czaszki dochodzi do wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego.

Utrata płynu mózgowo-rdzeniowego może uszkodzić dopływ krwi do mózgu i jego funkcjonowanie. Zwiększa również ryzyko uszkodzenia mózgu, ponieważ płyn mózgowo-rdzeniowy działa jak poduszka ochronna dla narządu.

Każdy rodzaj przepukliny mózgowej leczy się chirurgicznie, aby naprawić pęknięcie i zamknąć wszelkie otwarte warstwy, aby zapobiec wyciekaniu tkanki lub materii mózgowej z czaszki.

W przypadku pacjenta z Syrii mężczyzna odmówił wstępnego leczenia z powodu obrażeń, gdy został przywieziony do szpitala po wypadku samochodowym.

Po latach cierpień na bóle głowy i drgawki u mężczyzny na dwa miesiące przed zgłoszeniem się do szpitala z powodu wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego z nosa rozwinęło się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Został przyjęty na miesiąc na oddział intensywnej terapii i przeszedł rezonans magnetyczny mózgu.

Badanie wykazało, że miał pękniętą czaszkę i przepuklinę mózgową w jamie nosowej.

Jego tkanka mózgowa i opony mózgowe – warstwy chroniące mózg i kręgosłup – wybrzuszały się przez pęknięcie czaszki, ze „znacznym rozszerzeniem” do obszarów prawej strony mózgu wypełnionych płynem mózgowo-rdzeniowym.

Powyższe zdjęcie przedstawia przepuklinę mózgową mężczyzny w jamie nosowej

Powyższe zdjęcie przedstawia rozdzielczość przepukliny mózgowej mężczyzny w jamie nosowej po operacji

Lewy obraz przedstawia przepuklinę mózgową mężczyzny w jamie nosowej, a prawy obraz rozdzielczości przepukliny mózgowej mężczyzny w jamie nosowej po operacji

Powyższe zdjęcie przedstawia przepuklinę mózgową, która przepchnęła się przez czaszkę pacjenta do jamy nosowej

Powyższe zdjęcie przedstawia mózg pacjenta po usunięciu przepukliny mózgowej

Lewe zdjęcie przedstawia przepuklinę mózgową, która przepchnęła się przez czaszkę pacjenta do jamy nosowej, a prawe zdjęcie przedstawia mózg pacjenta po usunięciu przepukliny mózgowej

Lekarze zalecili operację w celu naprawienia złamania, ale pacjent odmówił opieki medycznej.

Kiedy dwa miesiące później wrócił do szpitala na kontrolę, kolejne badanie MRI wykazało to samo i ponownie zalecono operację.

Pacjent w końcu ustąpił i przeszedł operację, podczas której neurochirurg przywrócił tkankę i materię, które wyciekły przez jamę nosową pacjenta, z powrotem do normalnych miejsc.

Lekarz naprawił również uszkodzone opony mózgowe i zrekonstruował podstawę czaszki w miejscu uszkodzenia, używając cementu i kleju klasy medycznej.

Pacjent wyzdrowiał i po dwóch dniach został wypisany do domu.

Podczas wizyty kontrolnej dwa miesiące później rezonans magnetyczny wykazał, że przepuklina mózgowa pacjenta została całkowicie zamknięta, a wszelkie uszkodzenia, jakie wybrzuszenie wyrządziło w mózgu i otaczających obszarach, uległy odwróceniu.

U mężczyzny przestały też występować bóle głowy, katar i drgawki.

W opisie przypadku lekarze ostrzegali, że chociaż urazowy przepuklina mózgowa jest „rzadkim i nieoczekiwanym powikłaniem urazu”, lekarze muszą oceniać pacjentów pod kątem jego wystąpienia „ze względu na jego konsekwencje zagrażające życiu”.



Link źródłowy