Strona główna Polityka 15 najlepszych kabli USB-C (2024): do telefonów iPhone, telefonów z systemem Android,...

15 najlepszych kabli USB-C (2024): do telefonów iPhone, telefonów z systemem Android, tabletów i laptopów

9
0


Biorąc pod uwagę różne standardy i technologie ładowania, określenie możliwości kabla jest znacznie trudniejsze niż powinno. Jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć robiąc zakupy.

Standardy USB: Standard uniwersalnej magistrali szeregowej (USB) powstał w 1996 r., ale od tego czasu pojawiło się wiele nowych standardów, wersji i typów złączy. Zamiast przeglądać je wszystkie, staramy się podkreślić to, co istotne.

Złącza: Chociaż USB-C na szczęście staje się standardowym typem połączenia, potrzebujesz kabli ze złączami pasującymi do Twoich istniejących urządzeń. Dziś może to nadal oznaczać USB-A, Lightning, a nawet MicroUSB. Pamiętaj, że możliwości każdego kabla ograniczają się do jego najstarszego typu połączenia.

Dane: Szybkość przesyłania danych jest zawsze podawana w megabitach na sekundę (Mbps) lub gigabitach na sekundę (Gbps). Dowiesz się, jaką prędkość powinien osiągać kabel według standardu:

  • USB 2.0 obsługuje prędkość 480 Mb/s
  • USB 3.0 obsługuje prędkość 5 Gb/s
  • USB 3.1 obsługuje prędkość 10 Gb/s
  • USB 3.2 Gen 1 obsługuje prędkość 5 Gb/s
  • USB 3.2 Gen 2 obsługuje prędkość 10 Gb/s
  • USB 3.2 Gen 3 obsługuje prędkość 20 Gb/s
  • USB 4.0 obsługuje prędkość 40 Gb/s

Moc: Chociaż producenci kabli zawsze podają maksymalną szybkość ładowania, Twoje urządzenie określi, ile energii pobiera, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie standardy obsługuje i połączyć kabel z odpowiednim zasilaczem. Szybkość ładowania kabla jest mierzona w watach (W). Czasami producenci podają specyfikacje kabla drobnym drukiem. Jeśli na liście nie ma W, możesz je obliczyć, mnożąc napięcie (V) i prąd (A), zakładając, że są wymienione.

Podstawowe kable USB-C są pasywne i mogą przenosić tylko do 60 watów. Kable o mocy 100 W lub większej, czasami określane jako aktywne, muszą zawierać chipy e-marker, które identyfikują kabel i jego możliwości.

Standard Power Delivery (PD) jest tak blisko wspólnego standardu, jak to tylko możliwe. Kilku producentów, takich jak OnePlus, Oppo i Xiaomi, nadal ma własne standardy ładowania. Następnie jest standard Qualcomm Quick Charge (QC), który był najpopularniejszy w telefonach przez wiele lat, chociaż Quick Charge 4+ obsługuje PD. Nawet PD ma wariant o nazwie Programmable Power Supply (PPS), który jest częścią standardu USB PD 3.0. PPS umożliwia regulację w czasie rzeczywistym w celu maksymalizacji wydajności i ładowania telefonów takich jak Samsung Galaxy S22 mocą do 45 W zamiast zwykłych 18 W. Najnowszym dodatkiem do PD jest Extended Power Range (EPR), który umożliwia przesyłanie kabli USB-C do 240 watów (kiedyś były ograniczone do 100 watów).

Thunderbolt był zastrzeżonym interfejsem opracowanym przez firmy Intel i Apple, ale teraz można z niego korzystać bezpłatnie (nadal posiada certyfikat firmy Intel). W przypadku Thunderbolt 3 standard przyjął złącze USB-C i umożliwia przesyłanie danych z szybkością do 40 Gb/s oraz może dostarczać 100 watów mocy w standardzie PD. Thunderbolt 4 wprowadza różne ulepszenia związane głównie z sygnałem wideo (obsługa dwóch wyświetlaczy 4K lub wyświetlacza 8K). Obsługuje również standard USB 4 i jest wstecznie kompatybilny z poprzednimi standardami.

Certyfikacja kabla: Istnieje kilka rodzajów certyfikacji kabli. Certyfikat oznacza, że ​​kabel został niezależnie przetestowany i spełnia określone normy. Daje Tobie, jako kupującemu, pewność, że Twój kabel działa tak, jak twierdzi producent. Certyfikacja może być droga, dlatego wielu producentów kabli jej unika, ale to niekoniecznie oznacza, że ​​ich kable są złej jakości. The Forum implementatorów USB (USB-IF) to organizacja non-profit zajmująca się rozwojem technologii USB. Prowadzony przez takich członków jak Apple, Google, HP, Microsoft i Intel, ustala specyfikacje i oferuje certyfikację. Jeśli kabel posiada certyfikat USB-IF, został przetestowany pod kątem zgodności z jego standardami. Firma Apple posiada własny certyfikat Made for iPhone (MFi) dla kabli Lightning. Firma Intel certyfikuje kable Thunderbolt. Certyfikowane kable mają zazwyczaj odpowiednie logo na złączu. (Na przykład kable Thunderbolt mają błyskawicę.)



Link źródłowy