Strona główna nauka/tech 14 czynników ryzyka, które możesz kontrolować

14 czynników ryzyka, które możesz kontrolować

66
0


Eksplodująca koncepcja demencji mózgu

Nowy raport wskazuje, że zajęcie się od najmłodszych lat 14 czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia i środowiskiem może zapobiec prawie 50% przypadków demencji na całym świecie. Podkreślając nowe zagrożenia, takie jak wysoki poziom cholesterolu LDL i utrata wzroku, w raporcie wzywa się do podjęcia pilnych środków zapobiegawczych o szerokim spektrum działania w celu ograniczenia epidemii demencji.

W raporcie Komisji Lancet z 2024 r. wskazano utratę wzroku i wysoki poziom cholesterolu jako nowe czynniki ryzyka demencji, dodając do 12 innych znanych wcześniej czynników.

Podkreśla znaczenie wczesnego i trwającego całe życie leczenia tych czynników, w tym w przypadku osób z genetyczną predyspozycją do demencji. W raporcie przedstawiono 13 zaleceń skierowanych zarówno do osób prywatnych, jak i rządów, mających na celu ograniczenie ryzyka. Należą do nich radzenie sobie z utratą słuchu i wzroku, utrzymanie aktywności poznawczej i społecznej, stosowanie ochrony głowy w sporcie, zarządzanie ryzykiem naczyniowym, takim jak cholesterol i cukrzyca, poprawa jakości powietrza i wspieranie społeczności wspierających. Badania skupiające się na Anglii wskazują, że wdrożenie tych środków mogłoby zaoszczędzić około 4 miliardów funtów poprzez wyeliminowanie czynników ryzyka, takich jak nadmierne spożycie alkoholu, urazy mózgu, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, otyłość i nadciśnienie.

Według trzeciej Komisji Lancet ds. zapobiegania, interwencji i opieki nad demencją zajęcie się 14 modyfikowalnymi czynnikami ryzyka występującymi od dzieciństwa i trwającymi przez całe życie mogłoby zapobiec lub opóźnić prawie połowę przypadków demencji. Ma to kluczowe znaczenie w obliczu wzrostu średniej długości życia na świecie i przewidywanego znacznego wzrostu liczby przypadków demencji we wszystkich krajach. Ustalenia te zostały niedawno zaprezentowane na konferencji Alzheimera Międzynarodowa Konferencja Stowarzyszenia (AAIC 2024).

W oparciu o najnowsze dostępne dowody w nowym raporcie dodano dwa nowe czynniki ryzyka, które są powiązane z 9% wszystkich przypadków demencji – przy czym szacunkowo 7% przypadków można przypisać wysokiemu poziomowi lipoprotein o małej gęstości (LDL) lub „złemu” cholesterolowi w wieku średnim w wieku od około 40 lat i 2% przypadków przypisuje się nieleczonej utracie wzroku w późniejszym życiu.

Te nowe czynniki ryzyka stanowią dodatek do 12 czynników ryzyka zidentyfikowanych wcześniej przez Komisję Lancet w 2020 r. (niższy poziom wykształcenia, uszkodzenie słuchu, wysokie ciśnienie krwi, palenie tytoniu, otyłość, depresja, brak aktywności fizycznej, cukrzyca, nadmierne spożycie alkoholu, urazowe uszkodzenie mózgu [TBI]zanieczyszczenie powietrza i izolacja społeczna), które są powiązane z 40% wszystkich przypadków demencji.

W nowym raporcie oszacowano, że czynnikami ryzyka związanymi z największym odsetkiem osób zapadających na demencję w populacji światowej są upośledzenie słuchu i wysoki poziom cholesterolu LDL (po 7%), a także niższy poziom wykształcenia na wczesnym etapie życia i izolacja społeczna w późniejszym życiu (5% każdy).

Komisja, której autorem jest 27 czołowych na świecie ekspertów w dziedzinie demencji, wzywa rządy i pojedyncze osoby do ambitnego podejścia do przeciwdziałania ryzyku związanemu z demencją na przestrzeni całego życia, argumentując, że im wcześniej uda nam się zająć i zmniejszyć poziomy czynników ryzyka, tym lepiej. W raporcie przedstawiono nowy zestaw zasad i zmian w stylu życia, które mają pomóc w zapobieganiu demencji i lepszym leczeniu.

Na całym świecie potrzebne są dalsze działania, aby zmniejszyć ryzyko demencji

Ze względu na szybko starzejące się społeczeństwo na całym świecie oczekuje się, że do 2050 r. liczba osób cierpiących na demencję niemal się potroi, z 57 mln w 2019 r. do 153 mln. Rosnąca średnia długość życia powoduje również wzrost liczby osób cierpiących na demencję w krajach o niskich dochodach. Globalne koszty zdrowotne i społeczne związane z demencją szacuje się na ponad 1 bilion dolarów rocznie.

Jednakże w niektórych krajach o wysokich dochodach, w tym w USA i Wielkiej Brytanii, odsetek osób starszych cierpiących na demencję spadł, szczególnie wśród osób z obszarów o uprzywilejowanych warunkach społeczno-ekonomicznych. Autorzy raportu twierdzą, że ten spadek liczby osób zapadających na demencję jest prawdopodobnie częściowo spowodowany budowaniem odporności poznawczej i fizycznej przez całe życie oraz mniejszym uszkodzeniem naczyń w wyniku poprawy opieki zdrowotnej i zmian w stylu życia, co pokazuje, jak ważne jest wdrażanie metod zapobiegawczych już na wczesnym etapie. jak to możliwe.

Niemniej jednak większość krajowych planów dotyczących demencji nie zawiera konkretnych zaleceń dotyczących różnorodności, równości lub włączenia osób z kultur i grup etnicznych o niedostatecznym wsparciu, które są nieproporcjonalnie narażone na ryzyko demencji.

„Nasz nowy raport pokazuje, że można i należy zrobić znacznie więcej, aby zmniejszyć ryzyko demencji. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na podjęcie działań dających możliwości wywarcia wpływu na każdym etapie życia” – mówi główny autor, profesor Gill Livingston z University College London w Wielkiej Brytanii. „Mamy teraz mocniejsze dowody na to, że dłuższe narażenie na ryzyko ma większy wpływ i że ryzyko działa silniej na osoby bezbronne. Dlatego tak istotne jest, abyśmy podwoili wysiłki zapobiegawcze na rzecz tych, którzy ich najbardziej potrzebują, w tym osób w krajach o niskich i średnich dochodach oraz grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Rządy muszą zmniejszyć nierówności w zakresie ryzyka, czyniąc zdrowy styl życia tak możliwym do osiągnięcia dla wszystkich, jak to tylko możliwe”.

Aby zmniejszyć ryzyko demencji przez całe życie, Komisja przedstawia 13 zaleceń, które powinny przyjąć rządy i pojedyncze osoby, w tym (pełną listę można znaleźć w kluczowych przesłaniach na stronie 2 raportu):

  • Zapewnij wszystkim dzieciom dobrej jakości edukację i bądź aktywny poznawczo w wieku średnim.
  • Udostępnij aparaty słuchowe wszystkim osobom z ubytkiem słuchu i ogranicz narażenie na szkodliwy hałas.
  • Wykrywaj i lecz wysoki poziom cholesterolu LDL w wieku średnim od około 40 lat.
  • Zapewnij każdemu dostęp do badań przesiewowych i leczenia wad wzroku.
  • Skutecznie leczyć depresję.
  • Noś kaski i ochronę głowy podczas uprawiania sportów kontaktowych i jazdy na rowerze.
  • Priorytetowo traktuj wspierające środowiska społeczne i mieszkania, aby zwiększyć kontakty społeczne.
  • Zmniejsz narażenie na zanieczyszczenie powietrza poprzez rygorystyczne zasady dotyczące czystego powietrza.
  • Rozszerzyć środki ograniczające palenie, takie jak kontrola cen, podniesienie minimalnego wieku zakupu i zakazy palenia.
  • Zmniejsz zawartość cukru i soli w żywności sprzedawanej w sklepach i restauracjach.

Działania te są szczególnie ważne w świetle nowych dowodów, które pokazują, że zmniejszenie ryzyka demencji nie tylko wydłuża lata zdrowego życia, ale także skraca czas, jaki osoby cierpiące na demencję spędzają w złym stanie zdrowia.

Jak wyjaśnia profesor Livingston: „Zdrowy styl życia obejmujący regularne ćwiczenia, niepalenie, aktywność poznawczą w wieku średnim (w tym poza formalną edukacją) i unikanie nadmiaru alkoholu może nie tylko zmniejszyć ryzyko demencji, ale także może opóźnić jej wystąpienie. Jeśli więc u ludzi wystąpi demencja, prawdopodobnie przeżyją z nią krócej lat. Ma to ogromny wpływ na jakość życia poszczególnych osób, a także korzyści w zakresie oszczędności dla społeczeństw”.

Anglia mogłaby osiągnąć oszczędności rzędu około 4 miliardów funtów

W odrębnym badaniu opublikowanym w Nazwa naukowego czasopisma medycznego Zdrowa długowieczność czasopismo wraz z Komisją, profesorem Livingstonem, głównym autorem Naaheedem Mukadamem i współautorami, na przykładzie Anglii, stworzyli model wpływu gospodarczego wdrożenia niektórych z tych zaleceń. Wyniki badania sugerują, że zastosowanie interwencji na poziomie populacji o znanej skuteczności w celu zwalczania czynników ryzyka demencji wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu (ponad 21 jednostek tygodniowo), uszkodzenia mózgu, zanieczyszczenia powietrza, palenia tytoniu, otyłości i wysokiego ciśnienia krwi może pozwolić na osiągnięcie oszczędności rzędu ponad 4 miliardy funtów i ponad 70 000 zysków w postaci lat życia skorygowanych o jakość (QALY) (jeden QALY oznacza rok życia w doskonałym zdrowiu). Autorzy podkreślają, że potencjalne korzyści mogą być jeszcze większe w krajach o niskich i średnich dochodach oraz w każdym kraju, w którym nie wprowadzono jeszcze interwencji na poziomie populacji, takich jak zakazy palenia w miejscach publicznych i obowiązkowa edukacja.

„Biorąc pod uwagę znacznie większe obciążenie czynnikami ryzyka demencji w krajach o niskich i średnich dochodach oraz spodziewany wzrost zachorowań na demencję w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci w wyniku szybkiego starzenia się społeczeństwa i zwiększonej liczby przypadków wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy i otyłości, potrzebujemy pilnej polityki oparte na podejściach zapobiegawczych, które przyniosą ogromne potencjalne korzyści znacznie przewyższające koszty” – mówi współautorka raportu, dr Cleusa Ferri z Universidade Federal de Sao Paulo i Hospital Alemão Oswaldo Cruz w Sao Paulo w Brazylii.

Współautor Komisji, dr Naaheed Mukadam z University College London, dodaje: „Nadanie priorytetu podejściu na poziomie populacji, które poprawia profilaktykę pierwotną (np. ograniczenie spożycia soli i cukru) oraz skuteczną opiekę zdrowotną w przypadku schorzeń takich jak otyłość i wysokie ciśnienie krwi, ograniczenie palenia i zanieczyszczania powietrza zanieczyszczeń i umożliwienie wszystkim dzieciom zdobycia dobrego wykształcenia, może mieć głęboki wpływ na częstość występowania demencji i nierówności, a także na znaczne oszczędności”.

Nadanie priorytetu postępom w badaniach i wsparciu dla osób cierpiących na demencję

W raporcie omówiono także obiecujący postęp w zakresie biomarkerów krwi i przeciwciał przeciwko amyloidowi β w chorobie Alzheimera. Autorzy wyjaśniają, że biomarkery krwi stanowią znaczący krok naprzód w przypadku osób z demencją, potencjalnie zwiększając skalowalność oraz zmniejszając inwazyjność i koszt testów zapewniających dokładną diagnozę. Chociaż istnieją obiecujące badania kliniczne, autorzy raportu ostrzegają, że leczenie przeciwciałami przeciw amyloidowi β jest nowością i nie ma dostępnych długoterminowych danych, i wzywają do dalszych badań i większej przejrzystości w zakresie krótko- i długoterminowych skutków ubocznych.

Wreszcie w raporcie wezwano do większego wsparcia dla osób cierpiących na demencję i ich rodzin. Autorzy podkreślają, że w wielu krajach skuteczne interwencje, o których wiadomo, że przynoszą korzyści osobom chorym na demencję, nadal nie są dostępne lub stanowią priorytet, w tym interwencje polegające na aktywności fizycznej, które zapewniają przyjemność i zmniejszają objawy neuropsychiatryczne, oraz inhibitory cholinoesterazy spowalniające pogorszenie funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera. Podobnie potrzeby wielu opiekunów są niezbadane i niezaspokojone. Zalecają zapewnienie opiekunom rodzinnym zagrożonym depresją i stanami lękowymi wieloskładnikowych interwencji w zakresie radzenia sobie, obejmujących zapewnienie wsparcia emocjonalnego, planowanie przyszłości oraz informacje na temat zasobów medycznych i środowiskowych.

Autorzy zauważają, że chociaż prawie wszystkie dowody na demencję nadal pochodzą z krajów o wysokich dochodach, obecnie jest więcej dowodów i interwencji z krajów LMIC, ale interwencje zwykle wymagają modyfikacji, aby jak najlepiej wspierać różne kultury, przekonania i środowiska. Wskazują również, że szacunki dotyczące profilaktyki zakładają, że istnieje związek przyczynowy między czynnikami ryzyka a demencją, i choć starali się uwzględniać wyłącznie czynniki ryzyka posiadające przekonujące dowody, zauważają, że niektóre powiązania mogą być jedynie częściowo przyczynowe. Na przykład, o ile utrzymująca się depresja w wieku średnim może mieć charakter przyczynowy, o tyle depresja w późnym wieku może być spowodowana demencją. Na koniec zauważają, że ta modyfikacja ryzyka wpływa na populację i nie gwarantuje, że jakakolwiek osoba uniknie demencji.

Bibliografia: „Zapobieganie demencji, interwencja i opieka: raport stałej komisji Lancet za rok 2024” autorstwa Gill Livingston, Jonathan Huntley, Kathy Y Liu, Sergi G. Costafreda, Geir Selbæk, Suvarna Alladi, David Ames, Sube Banerjee, Alistair Burns, Carol Brayne, Nick C Fox, Cleusa P Ferri, Laura N Gitlin, Robert Howard, Helen C Kales, Mika Kivimäki, Eric B Larson, Noeline Nakasujja, Kenneth Rockwood, Quincy Samus, Kokoro Shirai, Archana Singh-Manoux, Lon S Schneider, Sebastian Walsh, Yao Yao, Andrew Sommerlad i Naaheed Mukadam, 31 lipca 2024 r., Nazwa naukowego czasopisma medycznego.
DOI: 10.1016/S0140-6736(24)01296-0

„Korzyści interwencji na poziomie populacji w zakresie czynników ryzyka demencji: badanie modelowania ekonomicznego dla Anglii” autorstwa Naaheeda Mukadama, Roberta Andersona, Sebastiana Walsha, Raphaela Wittenberga, Martina Knappa, Carol Brayne i Gill Livingston, 31 lipca 2024 r., Lancet Zdrowa długowieczność.
DOI: 10.1016/S2666-7568(24)00117-X

Komisja Lancet była finansowana przez University College London w Wielkiej Brytanii, Alzheimer’s Society, Alzheimer’s Research UK oraz Radę ds. Badań Ekonomicznych i Społecznych. Pełna lista badaczy i instytucji, które przeprowadziły badania, dostępna jest w raporcie Komisji.

Artykuł Lancet Healthy Longevity został ufundowany przez Trzy Szkoły NIHR.





Link źródłowy